BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Od spustenia iniciatívy sa v priebehu niekoľkých dní podarilo zozbierať vyše sedemtisíc podpisov pod internetovú petíciu za zrušenie vlasteneckého zákona. Podobný počet ľudí sa podpísal pod elektronický otvorený list adresovaný prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi s výzvou, aby zákon nepodpisoval. K iniciatíve sa dodnes pridalo i vyše sto riaditeľov stredných škôl z celého Slovenska, ktorí považujú umelé a neúprimné vštepovanie lásky k vlasti za kontraproduktívne a starosti im robí i finančná stránka celej záležitosti.
„Pán prezident, žiadame Vás, aby ste nepodpisovali zákon, ktorý vyvolal takú silnú vlnu odporu u občanov tejto krajiny. Zákon, ktorý vyvolal takú vlnu nesúhlasu u ľudí, ktorých sa priamo dotýka. Nepodpíšte umelé nanucovanie vlastenectva do hláv detí a študentov, nepodpíšte zákon, ktorý urobí z hymny Slovenskej republiky každopondelkový šláger, nepodpíšte zákon, ktorý zoberie školám ich potrebné financie pre skvalitňovanie výučby a na učebné pomôcky,“ vyzýva Iniciatíva za transparentnú demokraciu. List aj petícia sú k dispozícii na portáli changenet.sk v sekcii kampane.
Protest študentov sa začína v stredu o 16:00 pred Prezidentským palácom, účasť doteraz potvrdilo vyše dvetisíc študentov. O 17:00 bude protest pokračovať pochodom pred Národnú radu SR. „Študenti, poďme do boja! Teraz sa ukáže, či po dvadsiatich rokoch od Nežnej revolúcie máme na Slovensku demokraciu! Vyzývame všetkých študentov, riaditeľov škôl, učiteľov, ľudí, ktorí so zákonom nesúhlasia, aby protest prišli podporiť svojou účasťou,“ vyzýva Iniciatíva za transparentnú demokraciu. Ako tvrdia aktivisti, už nejde iba o vlastenecký zákon, uvidí sa, či v krajine, ktorá sa nazýva demokratickou, vypočujú názor a záujem jej občanov. „Ak prezident zákon odobrí, i napriek protestom a negatívnym postojom od študentov a riaditeľov škôl, ktorých sa zákon priamo týka, bude to jeden z najväčších krachov demokracie na Slovensku za posledných dvadsať rokov,“ uviedol Robert Mihály z Iniciatívy za transparentnú demokraciu. Iniciatíva pred parlament pozvala predkladateľa návrhu zákona Rafaela Rafaja na otvorenú diskusiu so študentmi o 17:45. Podobné pozvanie dostal aj predseda SNS Ján Slota.
Iniciatíva za transparentnú demokraciu tiež podala návrh na Ústavný súd SR v súvislosti s porušením Všeobecnej deklarácie ľudských práv. „Deti majú právo na slobodný prejav, každý má právo vyjadriť svoj názor. Nikto by ich nemal na nič nahovárať alebo k niečomu nútiť,“ vysvetľuje dôvody podania Mihály. Zákon o vlastenectve totiž hranie hymny každý pondelok na školách nariaďuje, čím študentov k počúvaniu hymny priamo či nepriamo núti. „Odmietame, aby vlastenectvo diktoval zákon, keďže vlastenectvo má byť individuálnym a najmä slobodným pocitom či názorom každého občana Slovenskej republiky. Zákon o vlastenectve preto podľa nášho názoru môže mať jedine negatívny dopad a bude spôsobovať skôr opačné tendencie,“ vysvetľujú svoj odpor k vlasteneckému zákonu aktivisti.
Ak prezident zákon o vlastenectve podpíše, budú aktivisti pokračovať v protestoch aj 1. apríla, keď má zákon nadobudnúť účinnosť. „Taktiež podľa našich informácií nie je vylúčený štrajk študentov v školách na celom území Slovenskej republiky,“ uzavrel Mihály.
SITA