BRATISLAVA 1. decembra (WEBNOVINY) – Neúspešní uchádzači v tendri na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby sa rozhodli na okolnosti týchto tendrov poukázať aj formou protestných akcií. Začali v utorok, keď pred parlamentom odparkovali niekoľko z desiatok sanitiek, ktoré po prerozdelení ambulancií na základe tendrov zostanú nevyužité. „Využili sme všetky zákonné spôsoby, dali sme rozklad, dali sme žalobu a podnet na Generálnu prokuratúru, a takisto využívame túto formu poukázať na to,“ povedal šéf Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby SR Ján Hencel.
Neúspešní uchádzači o ambulancie záchraniek chcú podľa neho konečne počuť dôvod, prečo v tendroch neuspeli. „Dôvody do dnešného dňa nám nie sú známe,“ dodal Hencel s tým, že kvôli podľa neho nezákonnému tendru ministerstva zdravotníctva bude musieť zmeniť zamestnávateľa 2 100 ľudí, 300 až 400 bude prepustených a do 80 sanitiek skončí prevádzku.
Asociácie chce v podobných protestoch pokračovať aj naďalej postupne tak, ako budú pribúdať sanitky, ktoré kvôli tendrom skončia podľa Hencela zrejme na šrotovisku. Svoj protest pred parlamentom v utorok vyjadrili aj nápisom na jednej zo sanitiek „Pochovali ste fungujúce záchranky, ďakujeme pán Fico!“.
Šesť členov Asociácie poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby SR (APZZS) podalo na Ministerstvo zdravotníctva SR žalobu v súvislosti s prvým kolom tendra na záchranky začiatkom novembra tohto roka. Domáhajú sa v nej zrušenia rozhodnutí o nepridelení licencií, ako aj zrušenia následného zamietavého rozhodnutia ministra zdravotníctva Richarda Rašiho k rozkladom. V prípade zrušenia rozhodnutí budú žiadať aj náhradu škody, vyčísliť ju však v súčasnosti ešte nevedia.
Asociácia zároveň podala podnet na Generálnu prokuratúru SR na podanie protestu voči uvedeným rozhodnutiam. Obdobný postup chystajú pritom členovia asociácie aj v súvislosti s výsledkami druhého kola súťaže. Ministerstvo zdravotníctva SR na aktivity asociácie vtedy reagovalo slovami, že ak má ktokoľvek podozrenie, že sa mu robí krivda, môže sa obrátiť na súdy, ako aj políciu, či generálnu prokuratúru. „Ministerstvo už niekoľkokrát opakovalo, že tak ako v prvom, či druhom kole postupovalo podľa zákona a rovnako bude postupovať v treťom kole,“ dodala vtedy hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková.
SITA