Za projektom Ostblok nehľadajte žiadnych ľavičiarov, ktorí so smútkom v očiach vzhliadajú k časom dávno minulým za železnou oponou a dnes by sa chceli politicky angažovať. Projekt Ostblok – Made in Czechoslovakia vznikol vo februári 2012 ako neziskové združenie, ktoré skúma, mapuje a dokumentuje toto obdobie cez priemyselný dizajn produktov navrhovaných alebo vyrábaných v bývalom Československu v rokoch 1945 až 1992. Slovo dizajn a dizajnéri sa u nás začalo používať až v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia. Dovtedy sa používal pojem priemyselné tvarovanie výrobkov a hlavné slovo mal konštruktér.
Maroš Schmidt, vyštudovaný dizajnér, je vynikajúci rozprávač a chodiaca encyklopédia v jednom. Marián Lukáč je tiež priemyselný dizajnér a v Ostbloku má na starosti všetko okolo fotenia a dokumentácie. Klára Prešnajderová, vyštudovaná germanistka, pomáha pri vyhľadávaní informácií a čistení jednotlivých kúskov.
Základ depozitára
Ako sa človek dostane k takejto vášni? Maroš sa nedá dvakrát núkať a už zo seba sype, ako bol ako dieťa neskorého socializmu nadšený všetkým novým tovarom, ktorý k nám začal po revolúcii prúdiť zo zahraničia. Fascinácia úžitkovými predmetmi sa neskôr pretavila do zbierania vybraných kúskov, keď si už ako študent cibril vkus na Vysokej škole výtvarných umení. Keď sa mu zozbierané predmety začali hromadiť a doslova oberať o životný priestor, uvedomil si, že by bolo užitočné posunúť zbierku na vyššiu úroveň, a tak pomaly začal vznikať depozitár budúceho Múzea dizajnu, umeleckých remesiel a architektúry. Predtým však bolo potrebné každý kúsok starostlivo zdokumentovať. V praxi to znamená zistiť čo najviac informácií o autorovi, návrhu, výrobe, čase, kedy produkt vznikol a kedy sa vyrábal, čo ani v dnešných internetových časoch nie je jednoduché. Samozrejme, všetky predmety musia mať aj svoju fotodokumentáciu. Tieto činnosti zastrešuje práve Ostblok.
Celý článok si môžete prečítať tu.