BRATISLAVA 26. marca (WebNoviny.sk) – Pri zdaňovaní príjmov za predchádzajúce obdobie treba už myslieť aj na kryptomeny. Upozorňuje na to Slovenská komora daňových poradcov, podľa ktorej to už potvrdil aj rezort financií.
Podľa ministerstva totiž digitálne meny, teda kryptomeny, používajú fyzické aj právnické osoby ako platobné prostriedky a elektronicky ich prevádzajú, uchovávajú, alebo sa s nimi dá obchodovať.
„Z toho vyplýva aj potreba takéto aktívum zdaniť. Ministerstvo financií SR preto pripravilo metodické usmernenie, v ktorom hovorí, kto a ako by mal takéto virtuálne meny zdaňovať. Dani z príjmu tak podlieha príjem z obchodovania s virtuálnou menou, ale aj akákoľvek jej výmena za tovary a služby,“ dodáva hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová.
Daň pri výmene kryptomeny
Na dane je potrebné podľa daňových poradcov myslieť pri výmene virtuálnej meny za majetok alebo za službu, teda nákup v obchode, e-shope, či pri úhrade za poskytnutie služby. Takisto pri predaji virtuálnej meny výmenou za oficiálnu menu, napríklad pri predaji na burze.
Za predaj sa považuje aj výmena virtuálnej meny za inú kryptomenu. Od príjmov z predaja virtuálnej meny si môže daňovník odpočítať náklady na jej získanie. Ak však zaznamenal z predaja kryptomien stratu, tak si ju nemôže v daňovom priznaní odpočítať od iných príjmov.
Daňové úrady predlžujú svoje úradné hodiny, môže za to termín podania daňového priznania
Fyzické osoby pritom zdaňujú príjmy z kryptomien na Slovensku tradičnými sadzbami dane z príjmov. Teda sadzbou 19 % alebo 25 % v závislosti od výšky základu dane. Navyše však tento príjem podlieha aj povinnému zdravotnému poisteniu, kde je sadzba na úrovni 14 %.
Zdravotné poistenie sa vypočíta v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia. Ako dodal Miroslav Marcinčin zo Slovenskej komory daňových poradcov, povinnosť zdaniť príjmy môžu mať aj osoby, ktoré prijali virtuálnu menu ako formu odmeny.
Aktíva účtovnej jednotky
Z pohľadu účtovníctva sa podľa daňových poradcov virtuálne meny považujú za majetok, keďže ide o aktíva účtovnej jednotky, ktoré sú výsledkom minulých udalostí a je takmer isté, že zvýšia ekonomické úžitky účtovnej jednotky a vo svojej podstate sa dajú spoľahlivo oceniť.
„Virtuálne meny považujeme na účely účtovníctva za krátkodobý finančný majetok iný ako peňažné prostriedky. V prípade jeho predaja nie je možné dosiahnuť daňovú stratu,“ informuje Slovenská komora daňových poradcov.
Tým sa v podstate docielilo rovnaké daňové zaobchádzanie, tak u fyzických osôb nepodnikateľov ako i u podnikateľských subjektov bez ohľadu na formu účtovania, resp. vedenia daňovej evidencie.