KOŠICE 13. decembra (WebNoviny.sk) – Ľudia z východu Slovenska, z Košického a Prešovského kraja, majú vyššiu pracovnú mobilitu. Vyplýva to z prieskumu, výsledky ktorého v utorok na tlačovej besede v Košiciach prezentovala Aliancia personálnych agentúr Slovenska (HR Aliancia). Prieskum sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke 400 nezamestnaných z celého Slovenska, pričom z Košického a Prešovského kraja bolo 163 respondentov.
Člen prezídia HR Aliancie Peter Dosedla informoval, že len necelá tretina nezamestnaných z východného Slovenska, 32,5 percenta, je ochotná sa sťahovať za prácou. Podľa prieskumu až 67,5 percenta opýtaných nezamestnaných východniarov nie je ochotných sa za prácou sťahovať. Z celoslovenskej vzorky oslovených nezamestnaných by bolo ochotných presťahovať sa za prácou 28,5 percenta, nesťahovalo by sa 71,5 percenta respondentov. Ako uviedol Dosedla, je zaujímavé, že respondenti by sa radšej sťahovali za prácou do zahraničia ako v rámci Slovenska.
„Tieto čísla nie sú vysoké, no v porovnaní s inými regiónmi Slovenska patria východniari z pohľadu mobility pracovnej sily medzi tých lepších. Napríklad v Banskobystrickom kraji, ktorý tiež patrí medzi chudobnejšie regióny, je ochotných sťahovať sa za prácou necelých 18 percent nezamestnaných,“ približuje Peter Dosedla.
„Z prieskumu vyplynulo, že dve tretiny slovenských nezamestnaných, ktorí sú ochotní dochádzať za prácou, nechcú cestovať do práce dlhšie ako pol hodinu. Ak si k tomu pripočítame fakt, že 71,5 percenta nezamestnaných sa odmieta za prácou sťahovať, tak zistíme, že mobilita pracovnej sily je na Slovensku mizerná. Nemôžeme sa preto čudovať, že slovenské hladové doliny zostávajú hladovými dolinami už dlhé roky,“ povedala prezidentka aliancie Jana Mesárová. Dodala, že nezamestnaní väčšinou odmietajú ponuky práce mimo svojho bydliska nielen pre nutnosť dlhšie cestovať, ale aj pre výšku nákladov na cestu.