BRATISLAVA 26. júna (WebNoviny.sk) – Priame dopady vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie budú podľa predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Petra Mihóka minimálne. „Nepriame môžu vznikať najmä pri spolupráci našich firiem s firmami veľkých krajín Európskej únie, ako je Nemecko, Francúzsko, Taliansko a ďalšie, ktoré by sa mohli v budúcnosti dostať do problémov pri realizácii svojich záujmov na britskom trhu,“ uviedol Mihók, ktorý je zároveň predsedom Svetovej komorovej federácie Medzinárodnej obchodnej komory.
Z hľadiska dopadu vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie Mihók neočakáva v ekonomickej oblasti zásadné problémy. „Predpokladám, že dôjde k dohode medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou o vytvorení spoločného ekonomického priestoru – podobne, ako je to v prípade Švajčiarska alebo Nórska, ktoré požívajú všetky výhody členskej krajiny Európskej únie v ekonomickej oblasti, ale nezúčastňujú sa na politických rozhodovaniach Únie,“ tvrdí šéf SOPK.
Maďarič: Vieru v EÚ nestratili len Briti, treba ju obnoviť
Škótsky parlament by mohol Británii zabrániť v odchode z EÚ
Referendum o zjednotení Írska a Severného Írska nebude
Fico: My by sme bez Európskej únie neprežili
Petíciu za nové referendum podpísali už tri milióny Britov
Britská letecká doprava môže po brexite prísť o pasažierov
Výsledkom brexitu je podľa Mihóka skutočnosť, že Európska únia sa stane slabšou, lebo stráca jednu zo svojich kľúčových krajín pokiaľ ide o výkonnosť ekonomiky, vonkajšie ekonomické vzťahy, investície a najmä v oblasti medzinárodných finančných vzťahov. Brexit považuje za výsledok nekonzistentnej politiky Európskej únie, ktorá prestala reagovať na denné potreby ľudí, nevysiela dostatočné signály na rozvoj ekonomiky a konkurenčnej schopnosti jednotlivých členských krajín a priority, ktoré nastoľuje, nezodpovedajú denným potrebám občanov Európskej únie.
„Pokiaľ Európska únia neprejde zásadnou reformou, ktorá musí smerovať nie k európskemu superštátu, ale k Únii, ktorá bude slúžiť záujmom jej občanov a členských štátov, podobných „exitov“ môžeme mať v krátkom čase ešte viac,“ dodal predseda SOPK.
Vo štvrtkovom referende o členstve Británie v EÚ sa za brexit vyslovilo 17 410 742 voličov, možnosť zotrvania v EÚ získala 16 141 241 hlasov. Z uvedených čísel vychádza pomer 51,9 k 48,1 percenta. Účasť na referende dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov.