Prezidentka Zuzana Čaputová podala podnet na Ústavný súd SR pre novelu zákona, ktorá zakazuje zverejňovanie prieskumov 50 dní pred voľbami. Požiadala tiež o pozastavenie jej účinnosti. V podaní argumentuje okrem iného rozporom so slobodou prejavu, ochranou politickej súťaže a možným nenapraviteľným zásahom do demokratického charakteru štátu.
„Napadnuté ustanovenie neprípustným spôsobom obmedzuje právo každého slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať informácie bez cenzúry a nespĺňa ústavou a dohovorom stanovené podmienky pre obmedzenie týchto práv,“ napísala prezidentka.
„Zákonné obmedzenia týkajúce sa procesu volieb, vrátane obdobia volebnej kampane, nesmú zasahovať ani ohrozovať predpoklady pre kvalifikované volebné rozhodovanie občanov, pretože to môže viesť k deformáciám volebného procesu, ktorý je pre demokratické zriadenie kľúčový a nenahraditeľný. Zásah do kvalifikovaného rozhodovania môže nenapraviteľne narušiť demokratický charakter štátu,“ dodala.
V hre je obnovenie pôvodného moratória
Prezidentka prirovnala volebnú kampaň aj k finálovému zápasu futbalovej Ligy majstrov
Ústavný súd môže v prípade moratória rýchlo reagovať, ak sa splnia dve podmienky
„Moratórium na zverejňovanie prieskumov v trvaní 50 dní sa dá prirovnať k tomu, ako keby v spomínanom finálovom zápase Ligy majstrov vo futbale na štadióne na posledných 50 minút usporiadatelia zhasli všetky svetlá a televízie vypli všetky kamery,“ poukázala.
V prípade, že by ústavný súd pozastavil účinnosť novely, prezidentka navrhuje, aby platilo 14-dňové moratórium na zverejňovanie prieskumov pred voľbami. Keby ústavný súd prezidentke vyhovel a novelu označil za protiústavnú, žiada, aby sa neobnovilo ani pôvodné 14-dňové moratórium.
Za novelu hlasovali aj kotlebovci
Novela prešla najmä hlasmi poslancov koaličných strán Smer-SD a SNS, ako aj Kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko. Jej prijatie kritizovala odborná verejnosť, médiá a opozícia, ale aj koaličný Most-Híd.
Čaputová už vopred avizovala, že má pochybnosti o ústavnosti novely a požiada tiež o jej dočasné pozastavenie. Poslanci Národnej rady SR prelomili veto prezidentky a odsúhlasili dlhšie moratórium aj po druhýkrát v utorok 26. novembra. Prezidentka s podaním čakala na zverejnenie novely v zbierke zákonov, čo sa stalo 4. decembra.
Ústavný sudca Martin Vernarský pre agentúru SITA tento týždeň povedal, že ústavný súd nie je viazaný poradím návrhov tak, ako mu boli doručené, ale môže rozhodnúť, že sa niektorým veciam bude venovať prednostne.