Prezident Janukovyč opustil Kyjev, Tymošenková hlási návrat

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Janukovyč
Foto: SITA/AP

KYJEV 22. februára (WEBNOVINY) – Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč opustil Kyjev. V sobotu to oznámil opozičný líder Vitalij Kličko a potvrdil tak šíriace sa správy o jeho odchode po týždni násilia. „Odišiel z hlavného mesta,“ povedal Kličko na zasadnutí parlamentu.

Zároveň poslancov vyzval, aby prijali rezolúciu vyzývajúcu k okamžitej rezignácii prezidenta po krvavých stretoch medzi políciou a demonštrantami. „Musíme, tak ako žiada ľud, prijať rezolúciu vyzývajúcu na okamžitú Janukovyčovu rezignáciu,“ vyhlásil Kličko a dodal, že momentálne je parlament jediným legitímnym orgánom moci. Kde presne sa Janukovyč nachádza, nie je jasné. Kličko tiež navrhol vypísanie predčasných volieb na 25. mája.

Ukončenie krviprelievania

Ukrajinský prezident oznámil, že nemá v úmysle rezignovať a udalosti v hlavnom meste Kyjev označil za puč. Vyjadril sa tak rozhovore pre ukrajinskú televíziu UBR odvysielanom v sobotu. Podľa vlastných slov musí „ochraňovať ľudí“ a chce spraviť všetko pre ukončenie krviprelievania.

Zdôraznil tiež, že je legitímne zvoleným prezidentom, a preto ani neopustí Ukrajinu, ani nerezignuje. Udalosti v Kyjeve sú podľa jeho slov „vandalizmom, lupičstvom a štátnym prevratom“, pričom rozhodnutia parlamentu označil za nelegitímne. Konanie opozície prirovnal k vyčíňaniu nacistov v 30. rokoch minulého storočia.

Prezidentovo sídlo

Opozícia medzičasom efektívne kontroluje hlavné mesto i parlament. Demonštranti majú voľný prístup do vládnych budov a prezidentovho sídla. Odtiaľ sa už objavujú na internete fotografie, ktoré ukazujú, že Janukovyč mal v súkromnej rezidencii okrem iného vlastnú zoologickú záhradu, zbierku automobilov či družstvo. Napriek piatkovej dohode s opozíciou ostávajú na hlavnom Námestí nezávislosti tisíce ľudí a žiadajú prezidentov odchod.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov vyzval svojich kolegov z Nemecka, Poľska a Francúzska, aby využili svoj vplyv a zabezpečili okamžitú implementáciu piatkovej dohody na ukončenie politickej krízy v krajine, informuje agentúra Reuters.

Spojenci expremiérky

Tymošenková
Foto: SITA/AP

Rovnako v sobotu rezignoval zo „zdravotných dôvodov“ predseda parlamentu Volodymyr Rybak. Jeho rozhodnutie prišlo v čase, keď viacerí poslanci oznámili odchod z Janukovyčovej vládnej Strany regiónov na protest proti neprimeranému použitiu sily proti demonštrantom, ktorého výsledkom sú desiatky obetí na životoch.

Ukrajinskí poslanci už zvolili nového predsedu parlamentu Oleksandra Turčynova, ktorý je poslancom strany Vlasť a blízkym spojencom expremiérky Julije Tymošenkovej. Ukrajinskú expremiérku a opozičnú líderku Tymošenkovú po vyše dvoch rokoch prepustili z nemocnice v Charkove, kde ju zadržiavali.

Stalo sa tak po tom, čo v piatok parlament odkriminalizoval skutok, ktorého sa mala dopustiť. Znamená to, že Tymošenková nespáchala žiadny trestný čin. Do väzenia ju na sedem rokov poslali za zneužitie právomocí v súvislosti s nevýhodnou zmluvou na nákup ruského plynu.

Expremiérka obvinenia odmietala a považovala ich za politicky motivované kroky jej rivala Viktora Janukovyča. Európska únia žiadala jej prepustenie ako jednu z podmienok podpisu zmlúv s Ukrajinou, čo prezident Janukovyč odmietol. Nepodpísanie zmlúv v konečnom dôsledku viedlo k súčasným demonštráciám a politickej kríze.

Tymošenková
Foto: SITA/AP

Tymošenkovú v sobotu pred nemocnicou v Charkove čakal dav stúpencov, ktorí mávali ukrajinskými zástavami. Julija Tymošenková prehovorila v z invalidného vozíka k demonštrantom na Námestí nezávislosti v Kyjeve. Podľa vlastných slov tam zbadala „odlišnú Ukrajinu“ a zdôraznila, že tí, ktorí stoja za obeťami protestov, nesmú ostať nepotrestaní.

Nadšení ľudia jej mávali a kričali „Julija, Julija“. Tymošenková ich označila za „hrdinov storočia“ a poďakovala sa im. Vyjadrila presvedčenie, že sa čoskoro všetko zmení a Ukrajina sa stane súčasťou Európskej únie. „Dokážete to, zmeníte Ukrajinu,“ povedala. Demonštrantom tiež sľúbila, že už ich „nikto nezradí“ a ona sa „vracia do práce“.

Obrazom: Piatok v Kyjeve

Prelomová dohoda

Dva dni násilností na Ukrajine, ktoré premenili centrum Kyjeva na vojnovú zónu a vyžiadali si najmenej 77 obetí, zastavila prelomová dohoda medzi prezidentom a opozíciou.

Dohoda priniesla prelomové politické zmeny a splnila mnohé požiadavky demonštrantov. Tisíce z nich však napriek tomu na hlavnom Námestí nezávislosti ostávajú a žiadajú odstúpenie prezidenta Viktora Janukovyča. Podľa korešpondentov BBC je úrad prezidenta nestrážený a opozícia má očividne nad vládnou štvrťou plnú kontrolu.

Cesty vedúce k sídlu prezidenta obsadili demonštranti a brány sú zamknuté, pričom vo vnútri je už len zopár bezpečnostných strážcov.

Zmena ústavy

Ukrajinský parlament v piatok odhlasoval zmenu ústavy do podoby spred roka 2004, keď mala hlava štátu menšie právomoci, ako je to dnes. Zvýšili sa tak právomoci parlamentu, ktorý bude napríklad môcť menovať kľúčových ministrov. Poslanci to hneď využili a odvolali ministra vnútra Vitalija Zacharčenka za použitie neprimeranej sily voči demonštrantom. Parlament navyše odsúhlasil prepustenie uväznenej expremiérky Julije Tymošenkovej, ktorá je vo väzbe už vyše dvoch rokov.

Prijaté zmeny sú súčasťou dohody sprostredkovanej EÚ, ktoré podpísal prezident Janukovyč a zástupcovia opozície. Ďalším dôležitým bodom je vytvorenie novej prechodnej koaličnej vlády do desiatich dní od podpisu dohody. Prezidentské voľby sa budú konať po prijatí novej ústavy a po zmene volebného zákona, no nie neskôr než v decembri 2014. Presný termín stanovený nebol.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Julija TymošenkováSergej LavrovViktor JanukovyčVitalij Kličko