MANILA 18. novembra (WEBNOVINY) – Filipínsky prezident Benigno Aquino sa rozhodol osobne riadiť odstraňovanie následkov tajfúnu Haj-jan (Haiyan), čím zrejme reaguje na kritiku týkajúcu sa údajného zľahčovania rozsahu tragédie.
Populárny politik si v nedeľu prezrel najhoršie postihnuté miesta, kde oznámil, že bude mať svoju základňu priamo v oblasti, kým nebude „spokojný“ s efektívnosťou celej operácie. Miestnym predstaviteľom pritom vyčítal nepripravenosť a poskytovanie chybných údajov, ktoré sťažili zabezpečovanie pomoci.
Aquino zvolený do funkcie v roku 2010 sa tak zrejme snaží napraviť svoju povesť po tom, ako vyvolal kritiku prílišným optimizmom pri odhadovaní počtu obetí katastrofy. Popularitu prezidenta tiež v uplynulých mesiacoch ohrozil rozsiahly korupčný škandál jeho vlády.
Obrazom: Zúfalé Filipíny po ničivom hurikáne Haiyan
Búrka sprevádzaná mimoriadne silným vetrom a niekoľkometrovým prílivom zasiahla 8. novembra strednú časť Filipín, kde podľa najnovších údajov evidujú takmer 4000 potvrdených obetí na životoch. Ďalších 1600 ľudí je po katastrofe nezvestných, situácia v odľahlých oblastiach je však stále neprehľadná. Aquino minulý utorok odhadol počet obetí na 2500, teda oveľa menej ako iné odhady hovoriace o prekročení 10-tisícovej hranice.
„Musíme zvýšiť morálku ľudí. Musíme ich povzbudiť, aby sa čo najskôr znova postavili na vlastné nohy,“ vyhlásil v pondelok prezidentský hovorca Herminio Coloma. Aquino chce mať podľa neho istotu, že postihnutí obyvatelia majú k dispozícii „dostatočné zásoby“, aby bolo možne „postúpiť do ďalšieho štádia obnovy“.
Obrazom: Filipíny spustošil ničivý supertajfún
V oblastiach zasiahnutých tajfúnom sa medzitým rozbehli humanitárne operácie podporované zahraničím, ktorého reakciu OSN minulý týždeň označila za príliš pomalú. Prísun potravín a iného materiálu zabezpečujú lode a lietadlá z ázijsko-tichomorského regiónu, ale aj z Európy, jedným z najaktívnejších poskytovateľov pomoci sú však Spojené štáty, bývalý koloniálny správca Filipín.
Video: Situácia na Filipínach
Dve vojenské lode s približne 650 vojakmi a šiestimi vrtuľníkmi v pondelok vyslalo do krajiny Japonsko, ktoré podľa hovorcu ministerstva obrany poskytne aj 10 lietadiel. Ide pritom o prvý prípad, keď budú japonskí vojaci slúžiť na filipínskom ostrove Leyte, ktorý bol počas druhej svetovej vojny významným bojiskom. Plánované posilnenie kontingentu na 1180 vojakov zároveň prekoná všetky doterajšie misie Japonska tohto druhu v zahraničí.