Premiéra Fica čakajú v najbližšom čase zahraničné pracovné cesty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Slovenský premiér Robert Fico. Foto: SITAMarián Peiger.

BRATISLAVA 15. júna (WebNoviny.sk) – Premiéra Roberta Fica čakajú v najbližšom čase zahraničné pracovné cesty do Varšavy, kde sa koná zasadnutie krajín Visegrádskej štvorky a Beneluxu a do Bruselu na riadne zasadnutie Európskej rady. Obe pracovné cesty na dnešnom zasadnutí odobrila vláda.

Summit predsedov vlád V4 + Beneluxu

Summit predsedov vlád krajín V4 + Beneluxu pred ukončením poľského predsedníctva sa bude konať 19. júna vo Varšave na pozvanie predsedníčky vlády Beaty Szydło.

V užšom formáte premiéri Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska zhodnotia plnenie ročného programu poľského predsedníctva vo V4. Ďalším bodom programu bude informácia o prioritách a schválenie programu maďarského predsedníctva. To Budapešť prevezme 1. júla, pričom predsedníctvo potrvá do 30. júna 2018.

V rámci rozšíreného formátu V4 + Benelux vedúci delegácií siedmich krajín vyhodnotia doterajšiu politickú a hospodársku spoluprácu zúčastnených krajín a načrtnú jej ďalšie smerovanie.

Spoločne tiež prediskutujú aktuálne európske medzinárodné témy, ako sú brexit, budúcnosť EÚ, migrácia, vzťahy s tretími krajinami a stav právneho štátu v členských krajinách EÚ.

Zasadnutie Európskej rady v Bruseli

Riadne zasadnutie Európskej rady v Bruseli sa uskutoční 22. až 23. júna. Lídri EÚ budú mať na stole témy ako migrácia, zamestnanosť, rast, konkurencieschopnosť, bezpečnosť a obrana a vonkajšie vzťahy. V závislosti od aktuálnych okolností sa môžu zaoberať špecifickými zahranično-politickými otázkami.

„Európska rada sa vráti k otázke migrácie a posúdi pokrok dosiahnutý pri opatreniach na riešenie problémov trasy cez centrálne Stredozemie, a to najmä na základe Maltského vyhlásenia, rámca pre partnerstvo a akčného plánu z Valletty, posúdi vývoj na trase cez východné Stredozemie a vykonávanie vyhlásenia EÚ a Turecka, vráti sa k otázke reformy spoločného európskeho azylového systému a posúdi pokrok dosiahnutý pri nástrojoch vytvorených na riešenie základných príčin migrácie,“ píše sa v predkladacej správe. V nadväznosti na svoje predchádzajúce závery Európska rada preskúma pokrok dosiahnutý pri posilňovaní spolupráce v rámci EÚ v oblasti vonkajšej bezpečnosti a obrany.

Prezidenti a premiéri takisto preskúmajú úsilie o prehĺbenie jednotného trhu a určí oblasti, v ktorých je potrebné urýchliť pokrok, pokiaľ ide o implementáciu stratégie jednotného trhu, stratégie digitálneho jednotného trhu a akčného plánu únie kapitálových trhov a energetickej únie do roku 2018.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie Európska radaV4 Vyšehradská štvorka