MOSKVA 16. júna (WEBNOVINY) – Rusi si v nedeľu pripomínajú 50. výročie prvého letu ženy do vesmíru. Dnes 76-ročná Valentina Tereškovová v roku 1963 vyletela do kozmu na module Vostok-6 len dva roky po tom, ako sa Jurij Gagarin stal prvým astronautom.
Tereškovová je v súčasnosti poslankyňou parlamentu za vládnu stranu Jednotné Rusku podporujúcu prezidenta Vladimira Putina.
Ruská štátna televízna stanica pri príležitosti výročia odvysielala niekoľko dokumentov o Tereškovovej živote. Bývalá kozmonautka zase otvorila nové vesmírne múzeum v jej domovskom Jaroslavli.
Sovieti vhodnú kandidátku vyberali spomedzi piatich žien. Napokon sa rozhodli pre Tereškovovú, ktorá v tom čase pracovala ako šička v textilnej továrni. Zavážil aj fakt, že pochádzala z robotníckej rodiny, pôsobila v komunistickom mládežníckom zväze (Komsomol) a vo voľnom čase sa venovala parašutizmu.
O svojom plánovanom lete nemohla nikomu povedať a celý svet vrátane jej vlastnej rodiny sa to dozvedel až po oficiálnom zverejnení zo strany sovietskych úradov. Tereškovová počas trojdňovej misie obehla Zem celkovo 48-krát.
Prvá sovietska kozmonautka sa v roku 1969 takmer stala obeťou pomýleného atentátnika. Ten na jej limuzínu vypálil niekoľko striel v domnení, že v nej cestuje vtedajší sovietsky vodca Leonid Brežnev.
Od Tereškovovej letu sa niečo podobné podarilo už len jednej Ruske – Jelene Kondakovovej v rokoch 1994 a 1997. Američania doteraz vypustili do vesmíru až viac ako 40 žien.