BRATISLAVA 28. februára (WEBNOVINY) – Presne pred dvadsiatimi rokmi sa skončila vtedajšia operácia Púštna búrka, ktorou sa medzinárodnej koalícii vojsk podarilo vytlačiť vojská irackého režimu Saddáma Husajna z okupovaného Kuvajtu a ukončiť krízu v Perzskom zálive.
Operácia trvala od 17. januára a v zostave vojsk bola československá protichemická jednotka – prvá naša vojenská zostava nasadená do bojovej misie od roku 1945. Slúžilo v nej asi 50 Slovákov, spomedzi ktorých bola približne polovica (56 percent) profesionálnych vojakov, zvyšok tvorili vojaci základnej vojenskej služby.
Viacerým dnes odovzdal minister obrany Ľubomír Galko pamätné listy, čím chcel podľa svojich slov symbolicky splatiť aj morálny dlh voči týmto vojakom. „Po návrate domov sa niektorí z vás stretli z negatívnou odozvou zo strany vtedajšej administratívy,“ pripomenul Galko a pred veteránmi Púštnej búrky dodal, že „tvrdenie, že ste sa nezúčastňovali bojovej operácie, vyvrátili až americké štúdie a oficiálne vyhlásenie Pentagónu o kvalitnej československej jednotke“.
Chemici z vtedajšieho Československa mali na starosti chemickú a radiačnú detekciu v prospech Saudskoarabských vojsk, prieskum robili nepretržite 24 hodín. Naši vojaci išli doslova v prvom slede operácie, ich fotografia na Kuvajstkom území obletela svetové médiá a napokon prví sled vojsk aj s našimi prišiel až do hlavného mesta Kuvajt city. Dodatočne vytvorený 4. oddiel jednotky ani netušil, že do Kuvajtu pôjde.
Slúžil aj súčasný veľvyslanec v Iraku
Najprv si mysleli, že budú Saudskoarabov učiť a cvičiť chemickú ochranu. Nad prekročením hranice, keď prišiel taký pokyn, neuvažovali. „My sme boli zaradení do zostavy a proste sme išli. Dostali sme úlohu, ktorú sme plnili – ja som si nemohol dovoliť stáť, že tu teraz zostaneme – toto je hranica. Ostatní pôjdu ďalej a my tu budeme stáť, kým nám to niekto povolí,“ vysvetlil veterán operácie Štefan Hromada.Zaujímavosťou je, že v tejto zostave našej jednotky bol aj Miloslav Naď – náš súčasný veľvyslanec v Iraku, ktorý sa pred pár dňami ujal funkcie.
Našim chemickým prieskumníkom patrí v operácii Púštna búrka jeden prím – v ovzduší namerali yperit – našťastie len stopové množstvo. „Bol som to práve ja, kto vyhlasoval chemický poplach v Kinchalíd military city, pretože naše družstvo pri jednom z prieskumov nameralo zostatky yperitu vo vzduchu,“ konštatoval veterán operácie Ivan Pavlov. Každý deň pracovali v púšti, chodievali ku kuvajtsko-saudskoarabskej hranici.
„Pravdou zostáva to, že naše chemické prístroje boli zhruba tisíckrat senzitívnejšie ako americké. Naši spojenci s veľkým prekvapením pozerali, keď Čechoslováci niečo nahlásili – že jak je to možné, oni to proste nedokážu,“ spomína Pavlov. Pomocou meteoslužby vypočítali, že yperit priniesol nad Saudskú Arábiu z továrne a skladov, ktoré spojenci zbombardovali, pravdepodobne vietor