BRATISLAVA 26. mája (WBN/PR) –
Prečo je potrebná da Vinci chirurgia?
… lebo má výhody pre pacienta v porovnaní s ostatnými operačnými možnosťami
Prečo ešte nie je roboticky asistovaná chirurgia na Slovensku?
Sofistikovaný chirurgický robot s názvom da Vinci priniesol pred niekoľkými rokmi nevídané možnosti do chirurgickej liečby. Umožňuje vykonávať precíznejšie a šetrnejšie operácie, kde sa rany rýchlejšie hoja a vyžadujú si kratší pobyt v nemocnici, a to aj pri zložitých zákrokoch. Na Slovensku však zatiaľ tento prístroj nemáme.
Robotický systém Da Vinci pri operácii nenahrádza chirurga, no dokonale ho dopĺňa, odstraňuje trasenie rúk a riziko ľudského pochybenia. Zároveň mu pomáha zdokonaľovať operačné zákroky, lebo umožňuje pracovať presnejšie, obratnejšie, bezpečnejšie a s lepšími výsledkami. Vďaka da Vincimu je možné vykonávať cez niekoľko drobných rezov aj náročné chirurgické zákroky, pri ktorých boli doteraz nevyhnutné veľké, otvorené rany s veľkým rizikom infekcie, pooperačnej bolesti a dlhým hojením.
V súčasnosti sa da Vinci chirurgia využíva v stovkách nemocníc na celom svete, celkovo je v prevádzke 1482 robotov. Len v Európe pracuje 264 robotických systémov da Vinci. Napríklad v Rumunsku už využívajú šesť robotov a v susednej Českej republike už dokonca existuje sedem centier robotickej chirurgie s deviatimi prístrojmi. Napriek tomu, že aj na Slovensku sa už niekoľko rokov hovorí o zakúpení systému da Vinci, táto možnosť u nás stále nie je dostupná.
Na základe Nariadenia Európskej únie je možné preplatiť chirurgický výkon „da Vinci“ v zahraničí. Slovenskí pacienti majú možnosť využiť túto minimálne invazívnu metódu aj v Českej republike, pričom zdravotná poisťovňa ju môže českej nemocnici uhradiť. Pacientovi musí operáciu odporučiť podľa určených kritérií jeho odborný lekár na Slovensku. Zdravotnej poisťovni pošle návrh na poskytnutie zdravotnej starostlivosti v krajinách EÚ a priloží k nemu aj kalkuláciu nákladov zdravotného zariadenia na zákrok v zahraničí na daný operačný výkon. Nevyhnutnou podmienkou je odporúčanie hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR v danom odbore. Na základe týchto dokumentov dáva poisťovňa súhlas s úhradou.
Slovenského pacienta operoval „český da Vinci“ aj v piatok 7. mája v Nemocnici sv. Zdislavy v Mostišti pri Velkom Meziříčí a išlo o odstránenie prostaty pri zhubnom nádore. „Operácia trvala celkovo 1 hodinu a 40 minút. Už od druhého dňa bol pacient na štandardnom lôžkovom oddelení a 4. deň po operácii bol prepustený do domáceho ošetrenia,“ vysvetľuje MUDr. Jaroslav Tvarůžek, primár centra robotickej chirurgie.
Robotický systém da Vinci sa zatiaľ využíva najmä pri urologických operáciách, napríklad pri odstránení prostaty z dôvodu zhubného nádoru, pričom sa pacientovi výrazne zlepšujú funkčné výsledky v podobe navrátenia kontinencie či obnovy sexuálnych funkcií v porovnaní s bežnou operáciou. Systém sa tiež používa pri operácii obličiek a močového mechúra. Veľký prínos má da Vinci v gynekológii, napríklad pri tzv. da Vinci hysterektómii, ktorá je neporovnateľne šetrnejšia a zákrok si nevyžaduje veľký rez, ako pri bežnom zákroku. Da Vinci však priniesol prelom aj do kardiochirurgie, keďže umožňuje vykonávať aj zložité zákroky na srdci šetrne, cez drobné rezy. Inak si totiž podobné operácie vyžadujú veľký rez cez hrudník, je nutné otvoriť hrudný kôš a potom rebrá opätovne spojiť, čo prináša vyššie zdravotné riziká, dlhšie hojenie a nemalú bolesť. Robot pomáha aj vo všeobecnej chirurgii, napríklad pri operáciách na žalúdku, hrubom čreve a konečníku a tiež v hrudnej chirurgii. Hotovú revolúciu priniesol da Vinci do chirurgie krku, keďže po zákroku napríklad v oblasti koreňa jazyka pacientovi neostávajú žiadne viditeľné jazvy.
Da Vinci posúva chirurgické zákroky k väčšej kvalite, šetrnosti a bezpečnosti, čím je pre pacienta jednoznačne prínosom. Čas ukáže, či budeme mať túto možnosť liečby aj u nás a zaradíme sa tak medzi krajiny, v ktorých už da Vinciho bežne využívajú, alebo budeme aj naďalej odkázaní žiadať túto liečbu v zahraničí.