BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Menovateľom opatrení v rezorte školstva počas prvých 100 dní vlády Roberta Fica bola podľa ministra školstva Dušana Čaploviča modernizácia.
Na to vraj bola potrebná nielen odvaha, ale aj dialóg.
„Práve preto minister zriadil školskú štvorpartitu ako platformu na otvorený dialóg a spoluprácu s kľúčovými aktérmi, ktorí školstvo vnímajú ako prípravu na povolanie a uplatnenie absolventov na trhu práce v odbore, ktorému sa venovali počas svojho štúdia, a nie výchovou a vzdelávaním pre úrady práce,“ uviedol hovorca ministra Michal Kaliňák.
Obdobie nepríjemných zistení
O prvých troch mesiacoch po voľbách hovorí aj ako o období nepríjemných zistení.
Ministra Čaploviča vraj po nástupe na rezort zaskočila meškajúca legislatíva, ale aj nepripravené koncepcie vzdelávania, vysokého školstva, vedy a výskumu ako aj športu a politiky mládeže.
Minister od nástupu spustil elektronickú aukciu na nákup chýbajúcich reformných učebníc, sprísnil priznávanie sociálnych štipendií, spustil mapu projektov podporených eurofondami či informačný systém pre šport.
Vláda schválila dve kľúčové Čaplovičove novely, ktoré ešte čakajú na súhlas parlamentu. Ak poslanci odobria nový zákon o financovaní škôl, peniaze na záujmové krúžky v centrách voľného času a školských strediskách záujmovej činnosti budú od januára 2013 dostávať obce, kde má dieťa trvalý pobyt, a nie tie, ktoré v skutočnosti ponúkajú záujmové činnosti pre dieťa.
Kritici označili novelu za likvidačnú
Rezort chce zmenou zamedziť duplicitnému vykazovaniu toho istého dieťaťa vo viacerých centrách voľného času. Kritici označili novelu za likvidačnú nielen pre súkromných, ale aj cirkevných a verejných poskytovateľov.
Novela zákona o odbornom vzdelávaní by od septembra 2014 zaviedla povinné prijímačky na stredné školy.
Upravili by sa aj kritériá prijímania na školy. Na gymnáziá by smeli ísť len žiaci s priemerom známok do 2,0 a na stredné odborné školy (SOŠ) len žiaci s prospechom do 2,75.
Priemer sa bude vyratúvať zo známok z povinných predmetov z druhého polroka ôsmeho a z prvého polroka deviateho ročníka na základnej školy.
Súčasťou novely sú aj nové právomoci pre samosprávne kraje. Od januára 2013 by mohli vyššie územné celky (VÚC) v prípade jej schválenia v NR SR rozhodovať o otvorení prvých ročníkov vo všetkých, aj neštátnych, stredných školách.
Keďže sú VÚC samé zriaďovateľmi štátnych škôl, kritici tvrdia, že im to umožní likvidovať konkurenčné súkromné a cirkevné školy.
Zmeny majú zvýšiť kvalitu vzdelávania
V súčasnosti je v medzirezortnom pripomienkovom konaní novela vysokoškolského zákona. „Navrhované zmeny majú za cieľ zvyšovanie kultúru kvality poskytovania vysokoškolského vzdelávania na vysokých školách,“ povedal Kaliňák.
Minister chce prostredníctvom novely od januára 2013 povoliť profesorom maximálne jeden plný úväzok na vysokej škole.
Súčasťou návrhu je i predĺženie externého štúdia pre vysokoškolákov. Minister navrhuje od januára 2013 predĺžiť externistom bakalársky aj magisterský stupeň o rok, celkovo by tak študovali o dva roky dlhšie.
Čaplovič už pri svojom nástupe do úradu deklaroval, že za jeho pôsobenia nedostane zelenú žiadna súkromná škola. Vláda v máji na jeho návrh nepovolila vznik súkromnej Vysokej školy filmovej tvorby a multimédií (VŠFTaM).
Po hlasovaní kabinetu Čaplovič vyhlásil: „Je to jedno veľké avízo pre tých, ktorí chcú vznikať v najbližšom období, aby tie návrhy ani nepodávali, pretože máme dostatok vysokých škôl“. O mesiac nato odporučil vláde povoliť vznik súkromnej Vysokej školy Goethe Uni Bratislava.