BRATISLAVA 20. apríla (WEBNOVINY) – Túto otázku si kladú mnohí začínajúci odvážlivci pri pečení. Prečo v jednom recepte používame sódu a v druhom zase prášok do pečiva? Nie je to to isté? Nie je jedno, ktoré z nich si vyberiem? Tu nájdete odpoveď.
Jedná sa o nárast cesta v rôznych receptoch na pečenie a v indických chleboch, ako je Naan a Bhatura. Začne pôsobiť, ak je sóda zmiešaná s kyslými prírodnými ingredienciami, ako je cmar, tvaroh, citrón, ocot atď. Môžete použiť jedlú sódu v receptoch ako sú torty, cukrovinky, indický chlieb a iné.
Viete, prečo majú niektoré pekárske výrobky horkú chuť? To znamená, že tam pridali viac jedlej sódy. Takže vždy pozorne čítajte recept a dodržujte správne množstvo jedlej sódy. Ak chcete sušienky alebo koláče viac hnedej farby, potom vám aj s týmto pomôže malé množstvo jedlej sódy.
To je tiež stúpajúce „činidlo“ a populárne rovnako, ako jedlá sóda. Ten sa skladá z jedlej sódy a kyslých prírodných zložiek ako vínny kameň. Jedná sa o dvojčinný „stúpajúci prostriedok“. Začne pôsobiť vtedy, keď ho zmiešate s cestom alebo začne cesto stúpať, keď bude na teplejšom mieste. V koláčoch sa prášok do pečiva používa, aby sa vyzdvihli. Je tiež používaný v receptoch, v ktorých nie sú kyslé prírodné zložky, ako je ocot, citrónová šťava alebo tvaroh.
Niekedy jeden z nich nie je dosť na vyzdvihnutie koláča, preto musíme použiť oboje. Ale nezabúdajte, že jedlá sóda dodáva hnedú farbu, tak aby sa vám potom nestalo, že bude nakoniec vyzerať inak, ako ste si predstavovali. Vždy treba dávať len malé množstvo.