Poslanci rozhodujú o lietajúcich profesoroch aj externistoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Matematika, skola
Slovenskí žiaci sa síce v matematike zlepšili, ale v rámci krajín EÚ za priemerom zaostávajú. Foto: ilustračné, flickr.com

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Smer-SD sa v novele vysokoškolského zákona podľa poslanca NR SR Martina Fronca (KDH) chystá zaviesť spoplatnenie časti denného vysokoškolského štúdia.

Minister školstva Dušan Čaplovič navrhol, aby študenti platili za denné štúdium v cudzom jazyku. Ako povedal Fronc dnes v rozprave k novele zákona, podľa neho ide o tlak vysokých škôl, ktoré od zahraničného študenta nemôžu vyberať školné, pretože musí mať podmienky pre štúdium ako slovenský študent.

Froncovi prekáža aj obmedzenie počtu študentov na študijných odboroch. Fronc to považuje za centralizmus s tým, že on je za slobodnú vzdelávaciu cestu. Sloboda je však spojená aj so zodpovednosťou. Študenti by si mali slobodne vyberať odbor štúdia, ale niesť aj následok, ak si nebudú môcť nájsť prácu.

Poslanec Fronc s riešením lietajúcich profesorov nesúhlasí

Martin Fronc
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Problém lietajúcich profesorov podľa Fronca existuje od roku 1989, ale nesúhlasí s tým, aby sa to riešilo v zákone. Podľa neho by to mali riešiť rektori a dekani. Vidí tiež problém v možnosti spájania bakalárskeho a magisterského štúdia, pretože v niektorých odboroch sa bude udeľovať výnimka za výnimkou.

Predsedovi parlamentného výboru pre školstvo Mojmírovi Mamojkovi sa nepozdáva, aby pedagógovia mali úväzky obmedzené počtom hodín priamo v zákone. Ako povedal Mamojka dnes pre agentúru SITA, limitovať úväzky počtom hodín vo vysokoškolskom zákone je príliš striktné, ale hľadá sa kompromis. „Limitovať to treba, ale iným spôsobom, pretože učia kvalitní pedagógovia, ale len vtedy, ak to potrebuje škola,“ povedal.

Podľa Mamojku kompromisom by malo byť v druhom čítaní predloženie pozmeňujúceho návrhu, podľa ktorého vysokoškolský pedagóg bude môcť mať jeden celý úväzok a maximálne dva vedľajšie úväzky s tým, že garantom môže byť iba ten, kto má plný úväzok. „Garant bude ustrážený veľmi rigorózne, ale samotná pedagogická činnosť bude trochu uvoľnená,“ konštatoval Mamojka.

Minister školstva pripúšťa úpravy, ale neustúpi

Dušan čaplovic
Foto: SITA/Marián Peiger

Minister školstva Dušan Čaplovič pripúšťa menšie úpravy v novele vysokoškolského zákona v druhom čítaní, ktoré by právnu normu vylepšili a skvalitnili. Zo základu ale ustúpiť nemieni, čo znamená, že vysokoškolským učiteľom sa sprísnia úväzky.

Vysoké školy si musia urobiť s pedagógmi poriadok,“ uviedol v záverečnej reči k návrhu Čaplovič. Systém zabezpečovania študijných odborov sa podľa neho musí postupne meniť, namiesto pásového vyrábania profesorov z dôvodu garantovania jednotlivých odborov by študijné odbory mali garantovať tímy spolupracovníkov. Čaplovič si uvedomuje, že skvalitnenie vysokoškolského štúdia a vedeckej činnosti si vyžaduje čas, v spolupráci so všetkými zainteresovanými sa ale veci môžu začať hýbať dopredu.

Diskusiou k novele vysokoškolského zákona odštartujú poslanci druhý deň 8. schôdze Národnej rady SR. Právna norma ministra školstva Dušana Čaploviča obmedzuje úväzky vysokoškolských učiteľov, tí, ktorí pôsobia vo viacerých školách, nebudú môcť týždenne odučiť viac ako 69 hodín. Návrh prináša aj predĺženie externého štúdia na vysokých školách.

Vysokoškolskí učitelia, výskumníci či umeleckí pracovníci nebudú môcť 69 hodín týždenne prekročiť ani v prípade, že by to bolo s ich súhlasom. Čaplovič tak chce obmedziť takzvaných lietajúcich profesorov, ktorí majú plné úväzky na viacerých vysokých školách. Nepáči sa mu, že niektorí z nich prednášajú aj v štyroch školách a nevenujú sa vedeckej práci.

Externistom sa zrejme predĺži štúdium

Studenti
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Novela pre externistov prináša predĺženie bakalárskeho štúdia z troch na štyri roky a magisterského z piatich na šesť. Minister školstva chce tak dosiahnuť rovnakú kvalitu výsledkov vzdelávania.

Poslanci prerokujú aj zákon o Fonde na podporu vzdelávania. Nový fond má od januára 2013 nahradiť súčasný Študentský pôžičkový fond a Pôžičkový fond pre začínajúcich pedagógov.

Študenti zo slabších sociálnych pomerov budú mať pri žiadosti o pôžičku z nového Fondu na podporu vzdelávania prednosť pred študentmi, ktorí sa lepšie učia.

Zákonodarcovia budú o všetkých prerokovaných bodoch hlasovať o 17:00, predseda parlamentu Pavol Paška namiesto dopoludňajšieho hlasovania o 11:00 zvolal poslanecké grémium. Parlament v stredu podvečer rozhodne aj o sérii noviel vypracovaných rezortom spravodlivosti, ktoré prerokoval v utorok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ČaplovičPavol Paška