BRATISLAVA 23. marca (WEBNOVINY) – Poslanci dnes opätovne schválili novelu zákona o štátnej pomoci, čím umožnili, aby firma Frucona vrátila neoprávnenú štátnu pomoc a Slovensko sa tak vyhlo možnej pokute od Európskej komisie (EK). Keby parlament novelu neschválil, Slovensko by mohlo podľa ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) utrpieť značné hospodárske škody. Novelu vrátil Národnej rade SR prezident Ivan Gašparovič, pretože ju považuje za retroaktívnu. Podobný názor majú poslanci Smeru-SD .
Novela predpisuje, že spoločnosti, ktoré podľa EK prijali neoprávnenú štátnu pomoc, musia ju vrátane úroku vrátiť. V novom texte zákona sa zároveň uvádza, že ustanovenia zákona sa použijú aj na rozhodnutia komisie pred účinnosťou zákona. Príslušným súdom v exekučnom konaní je v takýchto prípadoch Okresný súd v Malackách.
Burian: Schválenie novely je aktom štátneho banditizmu
Poslanec Jozef Burian (Smer-SD) si myslí, že schválenie novely je aktom štátneho banditizmu a ignorovaním zásad právneho štátu. Burianovi sa tiež nepozdáva, že zákon stanovuje ako príslušný priamo súd v Malackách a poznamenal, že tamojší sudcovia sú už „inštruovaní“, ako majú rozhodovať.
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) ako predkladateľka novely zdôraznila, že retroaktivita v hmotnom práve sa delí na pravú a nepravú. Nepravá vstupuje do ešte neuzavretých právnych vzťahov a do istej miery je prípustná. Od Buriana si tiež vyprosila, aby spochybňoval nezávislosť súdu v Malackách. „Súd zriadila vaša vláda, sudcovia tam boli obsadení výberovým konaním za vašej vlády, predseda súdu bol vybratý výberovým konaním za vašej vlády,“ podčiarkla.
Frucona Košice
Akciová spoločnosť Frucona Košice v roku 2004 informovala košický daňový úrad, že nebude môcť uhradiť svoje daňové záväzky v plnej výške, ale len do 35 percent. Následne Frucona podala na krajský košický súd oznámenie na začatie vyrovnávacieho konania, v ktorom navrhla vyrovnanie vo výške 35 percent. Návrh sa týkal vyrovnania dlhu 644,6 milióna vtedajších slovenských korún, z ktorého prevažnú časť tvorili daňové nedoplatky, najmä na spotrebnej dani z liehu. Košický daňový úrad aj košický krajský súd akceptovali návrh spoločnosti Frucona a dlh jej odpustili. Komisia vo svojom rozhodnutí z roku 2007 konštatovala, že opatrenia, ktoré Slovensko vykonalo v prospech košickej spoločnosti, predstavujú štátnu pomoc a že táto pomoc nie je zlučiteľná so spoločným trhom. Daňový úrad vyzval Fruconu na vrátenie pomoci, no spoločnosť nereagovala. Preto proti nej podal žalobu na vymáhanie pomoci s cieľom zrušiť účinky uznesenia súdu o potvrdení vyrovnania.
Ako vyplýva z rozsudku Súdneho dvora Európskej únie, „Slovenská republika nepredložila dostatočné dôkazy, na základe ktorých by sa dalo domnievať, že v stanovenej lehote podnikla všetky kroky, ktoré boli v jej kompetencii, na vymoženie nezákonnej pomoci.“ Súdny dvor v rozsudku uviedol, že opatrenia prijaté príslušnými slovenskými orgánmi neviedli k okamžitému a účinnému vymoženiu protiprávnej pomoci, keďže ani 29 mesiacov od oznámenia rozhodnutia Komisie Slovensko pomoc nevymohlo. Okrem toho sa Súdny dvor domnieva, že „Slovenská republika dostatočne neuviedla, prečo nepoužila aj ďalšie procesné prostriedky podľa vnútroštátneho práva, ktoré má k dispozícii a ktorých dôsledné uplatnenie by umožnilo vymoženie spornej pomoci“.
Zákon bude účinný od 1. júna.