BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Volania, textové správy i dátové služby budú od 1. júla pri roamingových službách lacnejšie.
Nové európske pravidlá znížia maximálnu cenu, ktorú si môžu mobilní operátori účtovať. Napríklad cena za jeden prenesený megabajt v rámci roamingu v Európskej únii klesne o 25 centov. „Pokles maximálnych cien pri roamingových službách je dobrou správou nielen pre dovolenkárov, ale aj pre ľudí, ktorí často cestujú za prácou mimo Slovenska,“ povedal minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.
Maximálne ceny roamingových hovorov v zahraničí klesnú od júla o 5 centov za minútu, za každú SMS správu ušetria používatelia jeden cent. Nové pravidlá stanovujú len maximálne ceny, pričom operátori môžu ponúknuť svojim zákazníkom aj výhodnejšie ceny služieb.
Júlové zlacnenie je ďalším krokom v postupnom zlacňovaní roamingových hovorov. „Zníženie cien sa týka všetkých krajín únie, medzi ktoré bude od júla patriť aj Chorvátsko,“ pripomenul Počiatek. Ďalšia vlna zlacňovania príde o rok, kedy ceny klesnú ešte výraznejšie.
Poplatky za roaming v EÚ sa majú zrušiť
Zrušenie roamingových poplatkov v Európskej únii podporila vo štvrtok aj európska komisárka pre digitálnu agendu Neelie Kroesová vo štvrtok podporila
Vyzvala tiež na vytvorenie jednotného telekomunikačného trhu v európskej dvadsaťsedmičke. Legislatívny návrh by mohol dostať finálnu podobu na budúci rok okolo Veľkej noci, povedal Kroesová v Európskom parlamente.
Komisia už operátorom obmedzila poplatky, ktoré si účtujú za medzinárodné hovory prostredníctvom mobilných telefónov a zaviedla cenové stropy pre výšku roamingových poplatkov za dátové prenosy.
Účty za pripojenie k internetu prostredníctvom smartfónov alebo tabletov však pri cestovaní v rámci EÚ naďalej rýchlo rastú, informuje agentúra AP.
Podľa zdrojov oboznámených s návrhmi komisie má byť súčasťou novej legislatívy okrem ukončenia roamingových poplatkov aj neutralita webu. To by v praxi znamenalo, že telekomunikační operátori by nemohli blokovať internetové služby ako Skype, alebo spomaľovať rýchlosť pripojenia internetu, uviedla agentúra Reuters.
Eurokomisárka Kroesová svoju iniciatívou reaguje na obavy, že pre nedostatočnú integráciu telekomunikačných trhov EÚ v tejto oblasti zaostáva za krajinami ako USA, Japonsko alebo Južná Kórea.
Na presadenie zámerov však súčasnej exekutíve EÚ zostáva málo času, keďže voľby do Európskeho parlamentu sa konajú budúci rok v máji a po nich vyprší aj mandát súčasnej komisie, upozorňuje Reuters.