BRUSEL/LISABON 25. marca (WEBNOVINY) – Odchádzajúci portugalský premiér José Sócrates v piatok vyjadril presvedčenie, že jeho krajina napriek nepriaznivým vyhliadkam nebude musieť siahnuť po zahraničnej finančnej pomoci. Ako vyhlásil po skončení dvojdňového summitu Európskej únie, ktorý zatienilo prehlbovanie finančnej a politickej krízy v Portugalsku, čerpanie pomoci zo záchranného fondu eurozóny by ohrozilo ostatných členov a poškodilo by „prestíž Európy“.
„Portugalsko musí ukázať, že je krajinou, ktorá dokáže vyriešiť svoje vlastné problémy,“ povedal Sócrates, ktorý v stredu podal demisiu po tom, ako parlament zamietol najnovší balík úsporných opatrení z dielne menšinovej vlády.
Portugalsko podľa neho „nepotrebuje finančný záchranný plán“ v podobe, akú využíva Írsko a Grécko. „Viem, čo to znamenalo pre Írsko a Grécko, a neprajem to svojej krajine,“ povedal na margo záchranných pôžičiek, ktorých poskytnutie bolo podmienené drastickými úspornými opatreniami. „Myšlienka, že Európa sa bude chrániť, ak Portugalsko požiada o zahraničnú pomoc, je detinská. Bolo by škodlivé pre Európu a jej prestíž,“ dodal Sócrates.
Členské štáty EÚ údajne vytvárajú na Lisabon nátlak, aby požiadal o finančnú pomoc, pretože sa obávajú, že jej pokračujúce odmietanie by mohlo ohroziť stabilitu eurozóny. Prvé rokovania o podmienkach úverov pre Portugalsko mali byť súčasťou štvrtkového a piatkového summitu EÚ v Bruseli.
Portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva sa medzitým stretol s lídrami všetkých politických strán, aby sa s nimi dohodol na riešení situácie po Sócratesovej rezignácii. Politici namiesto vytvorenia koaličnej vlády uprednostňujú predčasné voľby, ktoré by sa mali uskutočniť koncom mája alebo začiatkom júna.