Poľský premiér Mateusz Morawiecki pricestoval v sobotu na návštevu ukrajinskej metropoly Kyjiv. Učinil tak v deň, keď si Ukrajina pripomína obete hladomoru umelo vyvolaného sovietskymi úradmi, pri ktorom v rokoch 1932 – 1933 prišli odhadom o život viac ako tri milióny ľudí. Referuje o tom web Kyiv Independent.
20 krajín hovorí o genocíde
Morawiecki v Kyjive položil „symbolickú kyticu“ k pamätníku obetiam hladomoru. Podľa Múzea hladomoru v Kyjive patrí Poľsko medzi 20 krajín, ktoré oficiálne uznali tento hladomor za genocídu. Tento týždeň sa k tomuto kroku odhodlali parlamenty v Írsku, Moldavsku a Rumunsku.
Rusko opäť používa hlad ako zbraň, upozornil minister Káčer počas spomienky na obete hladomoru na Ukrajine
Návšteva poľského premiéra prichádza takmer dva týždne po tom, ako zablúdená raketa dopadla na územie Poľska a usmrtila dve osoby v dedine Przewodów.
Poľskí vyšetrovatelia zistili, že to bola raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany. Poľský prezident Andrzej Duda však zdôraznil, že „toto bol tragický incident, ktorý sa stal vinou Ruska“.
Akademici sú nejednotní
Akademická obec zostáva nejednotná, pokiaľ ide o to, či hladomor predstavuje „genocídu“, pričom hlavnou otázkou je, či chcel Stalin úmyselne zabiť Ukrajincov pokúšajúc sa potlačiť hnutie za nezávislosť voči Sovietskemu zväzu, alebo či bol hladomor primárne výsledkom neschopnosti štátnych predstaviteľov v kombinácii s prírodnými podmienkami.
Pápež František pritvrdil voči Rusku, súčasné utrpenie Ukrajincov prirovnal k hladomoru a genocíde za Stalina
Pápež František však v stredu prirovnal utrpenie Ukrajincov ku „genocíde umelo spôsobenej Stalinom“.
Františkovo prepojenie ťažkej súčasnej situácie ukrajinských civilistov s tými, ktorí boli zabití hladom pred 90 rokmi, a vyhlásenie o „genocíde“ spôsobenej Josifom Stalinom, predstavovalo ostrú eskaláciu pápežskej rétoriky voči Rusku.