BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – Bankový sektor na Slovensku dosiahol v prvom polroku zisk 431,4 mil. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je to podľa údajov Národnej banky Slovenska nárast o 79,4 %. Čisté úrokové výnosy sektora predstavovali 892 mil. eur pri raste o 8,7 %. Čisté výnosy z poplatkov a provízií sa zvýšili o 4,7 % na 227,4 mil. eur. Banky zároveň výrazne znížili objem vytvorených rezerv a opravných položiek, a to o 66,3 % na 62,9 mil. eur.
Slovenská sporiteľňa hospodárila s polročným ziskom 101,7 mil. eur, ktorý sa vďaka zvyšujúcemu sa objemu obchodov a pokračujúcemu zvyšovaniu efektivity banky zvýšil medziročne o 59,2 %. Okrem toho k zisku prispela podľa vyjadrení banky pozitívna ekonomická situácia a zlepšujúce sa parametre v oblasti portfólia úverov, v rámci ktorých mohla sporiteľňa znížiť tvorbu opravných položiek. VÚB banka zvýšila polročný zisk o 57,3 % na niečo vyše 96 mil. eur. Medzi dôvody rastu taktiež priradila parametre ako pokles rizikových nákladov alebo rast úrokových výnosov. Tatra banka zaznamenala na konci júna zisk 82,4 mil. eur a zvýšila ho o 130,2 %.
Zisk bankového sektora za rok 2010 vzrástol podľa predbežných údajov centrálnej banky o 101,4 % na 503,65 mil. eur. Uplynulý rok znamenal pre slovenský finančný sektor oživenie, rast ziskovosti a zlepšovanie celkovej finančnej pozície. Výkonnosť bánk vlani ťahal predovšetkým sektor domácností, najmä cez oživenie na trhu úverov na bývanie. Bankový sektor ťažil podľa Národnej banky Slovenska z nízkych úrokových sadzieb, no v ďalšom období môže byť rizikom práve ich opätovné zvyšovanie. Iná situácia bola na trhu firemných úverov, ktoré zaznamenali vlani len veľmi mierne oživenie. V roku 2009 zisk bánk klesol o 50,8 % na 250,1 mil. eur.
Banky a pobočky zahraničných bánk pôsobiace na Slovensku by mali od začiatku budúceho roka platiť štátu osobitný odvod. Návrh zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií, ktorý by mal účinnosť nadobudnúť od 1. januára 2012, už pripravilo Ministerstvo financií SR. Rezort podľa predbežných údajov k 31. decembru 2010 odhadol potenciálny výnos z týchto odvodov vo výške 51 mil. eur.