Vlaňajší rok drobnej zveri neprial. Prudké dažde, vyliate potoky i riečky, silné víchrice neraz sprevádzané ľadovcom – to všetko sa citeľne podpísalo pod kmeňové stavy. Zajace z prvých marcových vrhov akoby ani neboli. Podmáčané hniezda bažantov spôsobili, že väčšina kuriatok zmorená studenou vodou a silným vetrom uhynula takmer bezprostredne po vyliahnutí. Paradoxne, zlé počasie negatívne ovplyvnilo aj stavy kačíc, ktorým by voda a vietor azda vadiť nemali. Kto vie prečo?
Mnohé poľovnícke združenia mali na posledný mesiac v roku naplánovaný aj vyše tucet spoločných poľovačiek. Ani nečudo. Veď spoločné poľovačky sú originálnou možnosťou na stretnutia všetkých členov združenia priamo v chotári. V neposlednom rade aj vďačnou príležitosťou na hosťovačky, na ktorých sa dajú vybaviť stovky rôznych drobností, potrebných pre ďalší zdravý rozvoj revíru. Azda najvýznamnejšie sú neformálne dohody o získaní a zabezpečení rozvozu doplnkovej potravy počas zimného prikrmovania zveri.
Škoda, že laická verejnosť nevidí poľovníkov práve teraz, v čase od januára až do začiatku apríla ako vláčia na vlastných chrbtoch plné batohy či vrecia kukurice, jačmeňa, gaštanov, opadaných jabĺčok a ďalšej potravy, bez ktorej by zver, najmä v blízkosti industrializovaných mestských centier nedokázala prežiť. Áno, práve v týchto dňoch sa skončili dni poľovníckych zážitkov a nastali mesiace tvrdej práce.
Hoci poľovnícka sezóna sa začne až 16. mája odstrelom srncov, hlavne pušiek nemusia celkom vychladnúť. Svoje neopakovateľné čaro má aj zimná poľovačka na diviaky, najmä tá nočná na posede za mesačného splnu. O niečo menej atraktívna je poľovačka na líšky. Ale je mimoriadne dôležitá práve teraz, keď sme zaznamenali pokles stavov drobnej zveri. Hladná líška dokáže vychytať v revíre aj to málo zajacov či bažantov, ktoré tam zostali. Preto lov na líšky by mal byť v tomto období prioritou pre každé, predovšetkým poľné poľovnícke združenie.