POLLÁK: Spory s rómskou komunitou treba riešiť racionálne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Romovia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 1. augusta (WEBNOVINY) – „Spory a negatívne skúsenosti s rómskou komunitou na Slovensku treba riešiť racionálne, bez emócií a zneužívania etnicity,“ uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Miroslav Pollák. Urobil tak pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu, ktorý si európska verejnosť pripomína 2. augusta.

Podporujem zachovanie pamiatky rómskeho holokaustu a odmietam jeho akékoľvek spochybňovanie. Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity bude podporovať boj proti všetkým formám rasovej a etnickej diskriminácie a neznášanlivosti ,“ uviedol Miroslav Pollák.

„2. august je výkričníkom“

Splnomocnenec je presvedčený o tom, „že ani po viac ako šesťdesiatich rokoch sa v Európe nepodarilo zbaviť dedičstva nacizmu a prekonať strach z inakosti. 2. august je výkričníkom toho, aké rozmery môže nadobudnúť ľudská neznášanlivosť a nenávisť. Rád by som apeloval na príslušníkov majority, aby prípadné negatívne skúsenosti s obyvateľmi z rómskych komunít a susedské konflikty nevzťahovali na celú rómsku populáciu žijúcu v Slovenskej republike.

Pollák vyzdvihol prácu zástupcov štátnej správy, orgánov samosprávy, mimovládnych organizácií a cirkví, ktorí podľa neho svojou prácou prispievajú k znižovaniu napätia medzi majoritou a Rómami. „Pre budúcnosť nášho spolužitia je rozhodujúca prítomnosť. Netolerancia a segregované rómske komunity neprispievajú k vzájomnému spoznávaniu sa a neprispievajú k začleňovaniu Rómov do spoločnosti. Udržiavanie Rómov v marginalizovaných rómskych komunitách a v extrémnej chudobe nie je cesta ako ich zapojiť do spoločnosti, ale nechať ich mimo spoločnosti,“ myslí si splnomocnec.

Od rozdielov k extrémizmu

Sociálno-ekonomické rozdiely medzi skupinami obyvateľov v krajine sú podľa Polláka obrovské a práve tie sa stávajú živnou pôdou pre extrémistické nálady. Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity sa preto prostredníctvom rôznych aktivít venuje zvyšovaniu efektívnosti vzdelávania rómskych detí a mládeže, aby zvýšil ich šance zamestnať sa na trhu práce.

Pamätný deň rómskeho holokaustu si európska verejnosť každoročne pripomína 2. augusta. Tento deň je spomienkou na obete druhej svetovej vojny, ktoré zomreli v koncentračných táboroch, na ľudí, ktorí boli vystavení násiliu, perzekvovaní na základe svojej etnickej príslušnosti a považovaní za menejcenných. Pamätný deň rómskeho holokaustu je príležitosťou pripomenúť si smutné udalosti, ktoré sa odohrali pred 67 rokmi v koncentračnom tábore v Osvienčime Brezinke, kde 2. – 3. augusta 1 944 zahynulo 2 900 rómskych mužov, žien a detí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Pollák