Policajný zbor SR (PZ) spúšťa kampaň proti online podvodom, do ktorej sa zapojí viacero známych slovenských osobností. Ako ďalej informoval hovorca Prezídia PZ Michal Slivka, nasledujúcich sedem pondelkov predstavia policajti vždy nejaký typ online podvodu a jeho nového ambasádora.
V priebehu jednotlivých týždňov bude polícia zároveň na sociálnych sieťach zverejňovať konkrétne odporúčania pre občanov a príklady podvodných konaní. Taktiež bude na sociálnej sieti Instagram odpovedať na otázky občanov. Kampaň nesie názov „Nenechám sa nachytať – Stop online podvodom“.
Nevyhýbajú sa ani Slovákom
Online podvody sú podľa polície fenoménom 21. storočia, ktorý sa nevyhýba ani občanom SR. Existujú v rôznych formách, napríklad ako fiktívne súťaže, falošné internetové odkazy vyzývajúce na kliknutie, pýtanie si čísiel kreditných kariet či príbehy vymyslených amerických vojakov.
Pracovník banky obral klientov o takmer 300-tisíc eur, za závažný zločin si môže odsedieť až 15 rokov
„Podvodníci, ktorí často pochádzajú zo zahraničia, sú schopní svojim konaním spôsobiť škodu u jednej obete aj vo výške stoviek tisícov eur,“ uvádza Policajný zbor s tým, že pokusy rôznych typov podvodníkov neutíchajú, ale naopak narastajú.
Podľa policajného prezidenta Petra Kovaříka je v tejto súvislosti dôležité, aby sa obete takýchto trestných činov nezdráhali a išli na najbližší policajný útvar celú vec nahlásiť. „Áno, niekedy je takmer nemožné postihnúť páchateľa, ktorý sa nachádza tisícky kilometrov od nášho územia. Aj z toho dôvodu je prevencia kľúčová,“ skonštatoval.
Ambasádorkou je Čaputová
Počas tohto týždňa bude Policajný zbor upozorňovať na typ online podvodu, ktorého cieľom je založenie falošného konta v mene známej osobnosti, čo podvodníci využívajú na prilákanie publika, organizáciu neexistujúcich súťaží a následné oslovovanie „výhercov“, od ktorých chcú podvodným konaním vylákať citlivé údaje. Ambasádorkou prvého týždňa je prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.
Podvodníci sa snažia Slovákov oklamať „návodom na bezpečné nakupovanie“, získať tak môžu údaje o karte
Polícia v tejto súvislosti uvádza, že v minulosti zachytili prípady, keď aj v mene hlavy štátu boli založené falošné facebookové stránky, prostredníctvom ktorých organizovali vymyslené súťaže. „Vhodné časti preventívnej kampane sa v budúcnosti stanú súčasťou odborných prednášok policajných preventistov pre žiakov základných škôl II. stupňa, stredoškolákov, seniorov používajúcich moderné technológie a ďalšie ohrozené skupiny,“ dodala polícia.