Slovenská polícia prijala viacero opatrení počas nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu. Opatrenia navrhujú a realizujú systematicky na základe analýz bezpečnostných rizík, ktoré prehodnocujú s cieľom zabezpečiť nerušenú prípravu a samotné konanie volieb.
Na pokojný priebeh eurovolieb bude dohliadať dostatočné množstvo príslušníkov Policajného zboru. Zvýšený počet policajtov sa bude zameriavať predovšetkým na ochranu verejného poriadku, života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku. Zvýšené množstvo policajných hliadok bude v teréne aj po skončení konania volieb.
Policajné hliadky
„V obciach a mestách sa budú pohybovať motorizované aj pešie policajné hliadky. V teréne budú aj príslušníci kriminálnej polície, ktorí rovnako ako uniformované zložky Policajného zboru budú monitorovať bezpečnostnú situáciu v okolí volebných miestností, aby nedošlo k ich poškodzovaniu. Pozornosť bude polícia venovať aj samotným volebným miestnostiam. V objektoch, kde sa budú konať voľby, vykonajú špeciálne vyškolení policajti so psami pyrotechnické prehliadky,“ informovala Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.
V eurovoľbách si viac ako 370 miliónov voličov vyberá 720 svojich zástupcov, konajú sa v kritickom momente pre Európu
Policajné zložky budú dohliadať na sídla okrskových, okresných volebných komisií či na sídlo Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Polícia v súvislosti s priebehom volieb spolupracuje s okresnými úradmi, obcami i s predsedami príslušných volebných komisií.
Dezinformácie na sociálnych sieťach
Hrabovská zároveň upozornila na zvýšenú aktivitu rôznych aktérov a skupín na sociálnych sieťach, ktorí produkujú dezinformácie.
„Ich cieľom je ovplyvňovanie verejnej mienky, polarizácia a šírenie nenávisti za účelom získania hlasu pre ich volebného kandidáta. Súčasťou hybridného pôsobenia môže byť aj uverejňovanie deepfake videí, vytvorených umelou inteligenciou,“ dodala.
EÚ sa pred voľbami pripravuje na zahraničné dezinformácie, najväčšiu propagandu očakáva od Ruska
V boji proti klamstvám na internete polícia odporúča sledovať oficiálne profily štátnych inštitúcií či overené médiá. Verejnosť by sa mala vyhnúť anonymným profilom a stránkam, ktoré nie sú regulované. Súčasne ľudí žiada, aby nahlasovali podozrivý obsah priamo sociálnym sieťam.
„Tie majú v zmysle Aktu o digitálnych službách (DSA) povinnosť bojovať proti dezinformáciám v EÚ efektívnejšie a ráznejšie. Na základe tejto normy máte možnosť nahlasovať obsah z dôvodu porušovania noriem komunity. Do tejto kategórie spadá aj šírenie dezinformácií a nenávisti,“ priblížila Hrabovská.