Policajné odbory kritizujú návrhy SaS, zvýšenie platov je podľa nich matematicky nesprávne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Polícia
Foto: ilustračné, SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 5. februára (WebNoviny.sk) – Niektoré návrhy strany Sloboda a Solidarita na zmeny fungovania Policajného zboru by podľa Odborového zväzu polície v SR zbor destabilizovali.

Ako agentúru SITA informoval podpredseda odborárov Viktor Kiss, zväz zásadne odmieta rušenie výsluhových dôchodkov a akékoľvek iné neodborné zásahy do systému sociálneho zabezpečenia, ktorý sa systematicky buduje od vzniku SR a je jedným z motivačných faktorov pre prácu v Policajnom zbore.

„Sľub 25 až 28% zvýšenia platov na úkor výsluhových dôchodkov je len prázdnym sľubom bez reálnej výpovednej hodnoty, navyše matematicky nepresný a finančne nerealizovateľný,“ konštatujú policajné odbory. Kritizujú tiež sľub zvyšovania platov v najnižších platových triedach, ktorý je podľa nich bez reálnych podkladov a opäť matematicky nesprávny.

Odborníci schválili sociálne zabezpečenie

„Každý, kto aspoň trochu pozná tabuľku tarifných platov policajtov, vie, že tento sľub sa nedá zrealizovať z uvedených finančných prostriedkov na odmeny a navyše približne 15-percentné zvýšenie najnižších platov by spôsobilo vyrovnanie rozdielov medzi platovými triedami,“ uvádzajú odborári.

Policajné odbory zdôrazňujú, že systém sociálneho zabezpečenia policajtov bol výrazne reformovaný v roku 2013 s cieľom jeho zachovania. „Reformu vysoko pozitívne hodnotili všetci odborníci na sociálne zabezpečenie. Osobitný účet sociálneho zabezpečenia policajtov je finančne stabilizovaný, mierne prebytkový a nepotrebuje žiadne dotácie zo štátneho rozpočtu,“ konštatujú odbory.

Ako dodávajú, v rozvinutých demokraciách je dobrým zvykom, že každá slušná a čestná politická strana predtým, ako verejnosti predstaví svoj program, prediskutuje ho a vypočuje si názor odborových, prípadne profesijných združení pôsobiacich v oblasti, pre ktorú je tento program určený.

Nezávislá kontrola činnosti polície

Vyše 100 konkrétnych opatrení na reformu polície, ozbrojených síl a súdneho systému zhrnutých v dokumente Bezpečnejšie a spravodlivejšie Slovensko predstavila koncom januára strana Sloboda a Solidarita. Ako povedal novinárom predseda SaS Richard Sulík, do praxe sú ich schopní zaviesť ihneď, ako im voliči dajú vo voľbách dôveru.

Reforma polície, ktorá je podľa podpredsedu strany Ľubomíra Galka v očiach verejnosti nedôveryhodná, bude zahŕňať zabezpečenie nezávislej kontroly činnosti polície. „Účinná kontrola nie je možná, keď sú kontrolujúci a kontrolovaní podriadení jednej osobe, ministrovi vnútra,“ vysvetlil Galko.

Kontrolný úrad namiesto inšpekcie

SaS preto navrhuje vytvorenie nezávislého kontrolného úradu, ktorý by nahradil súčasnú Inšpekciu policajného zboru. Špecializované útvary polície budú určené výhradne na veci v pôsobnosti špecializovaného súdu a prokuratúry. Zmenu si podľa Galka vyžaduje aj hodnotiaci systém policajtov, v ktorom prevažuje kvantita a nie kvalita. Strana v programe napríklad navrhuje zrušenie výsluhových dôchodkov a presunutie príslušníkov Policajného zboru do klasického systému platenia odvodov.

„Ušetrené peniaze premietneme do ich platov tak, aby bol dopad na rozpočet neutrálny – odhadovaný nárast platov by mal činiť 25 až 28 %,“ uvádzajú liberáli. Navrhujú napríklad aj zvýšenie platov policajtov v najnižších platových triedach o približne 15 %. „Tieto zvýšené finančné náklady budeme kryť z neobsadených tabuľkových miest, ktoré dnes policajní funkcionári používajú na nesystémové vyplácanie odmien pre vyvolených policajtov na základe nejasných kritérií,“ vyhlásila SaS.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír GalkoRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita