BRATISLAVA 1. júla (WEBNOVINY) – Zmluvu o budúcej nájomnej zmluve na sálu pre približne tisíc ľudí v budúcom komplexe River Park II. ako náhradu za súčasné PKO podpísalo hlavné mesto. Pre médiá to dnes potvrdila riaditeľka magistrátu Anna Pavlovičová. Zmluva bola podpísaná do šiestich mesiacov od uznesenia mestských poslancov, teda 17. júna. Ak by sa to nestihlo, decembrové uznesenie mestského zastupiteľstva o prenájme sály ako náhrady za PKO by stratilo platnosť. Suma za prenájom sály je podľa Pavlovičovej rovnaká, akú schválili poslanci. „Suma je tá istá, iná ani nemôže byť,“ povedala Pavlovičová. Ročne by tak malo mesto za prenájom sály zaplatiť 466 480 eur. Zmluvu však magistrát na internetovej stránke mesta nezverejní, podľa Pavlovičovej ju dostane každý poslanec, ktorý o to požiada. Aj primátor Andrej Ďurkovský skonštatoval, že poslanci zmluvu dostanú, keďže „nie je čo skrývať.“
Kópiu zmluvy si dnes vypýtal poslanec Ján Budaj. „Treba si pozrieť prílohy, aké garancie dávajú. Z toho, čo tu odznelo, je to veľmi povzbudivé,“ povedal Budaj. V dokumente by malo údajne byť aj to, že ak poslanci nebudú súhlasiť so spracovanou štúdiou budúceho komplexu a sály, bude sa dať od zmluvy odstúpiť. „Poslanci, či už títo alebo budúci, budú mať ešte šancu sa vyjadriť k projektu a celý nešťastný proces zadlženia na 20 rokov pre zničenie PKO môžu ešte zachrániť spolu aj so samotným PKO,“ doplnil Budaj. Ako dodal, nič nie je s PKO „na konci“. To, že zmluvu o budúcej nájomnej zmluve podpísala investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o., potvrdil konateľ spoločnosti Ján Krnáč ešte koncom júna. Mesto sa však vtedy vyjadrilo, že o situácii okolo PKO bude informovať prioritne poslancov na mestskom zastupiteľstve.
Investor vlastní pozemky pod PKO od leta 2005. Vtedy ich mestskí poslanci predali za 9,33 mil. eura. Mesto plánovalo za tieto peniaze zrevitalizovať zónu okolo PKO a počítalo s tým, že PKO sa zbúra. Na nátlak verejnosti a po rokovaniach s občianskymi aktivistami primátor v marci 2009 vyhlásil, že mesto má záujem o spätnú kúpu pozemkov. Spoločnosť však za ne požadovala 24,7 mil. eura, čo sa mestu zdalo neprimerané. Nasledovali výzvy na rokovania, ktoré sa však pre rozhodnutie začať búrať PKO v apríli minulého roka neuskutočnili. Kauza PKO rezonovala na mestskom zastupiteľstve od konca minulého apríla. Definitívnu bodku za ňou dali poslanci v decembri 2009, keď schválili prenájom sály v budúcom komplexe na mieste súčasného PKO. Za zachovanie PKO vznikla petícia, občianski aktivisti sa ho snažia zachrániť. Občianska iniciatíva Bratislava otvorene (BAO) chce, aby bolo PKO vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku. Búracie povolenie má spoločnosť po minuloročných aprílových udalostiach predĺžené do konca roka 2011.
SITA