BRATISLAVA 15. júla (WEBNOVINY) – Hoci mnohí dnes bagatelizujú význam tohto aktu, história ukazuje, že to bol prvý krok k osamostatneniu Slovenska a patrí medzi najdôležitejšie míľniky našej histórie.
Aj z ústavno-právneho hľadiska to bol nevyhnutný právny akt, ktorý navonok formuloval princíp sebaurčovacieho práva slovenského národa a bol nevyhnutným predpokladom schválenia ústavy a neskoršieho vzniku samostatnej SR,“ zdôraznil Podmanický.
Osamostatnenie Slovenska bola správna voľba
Podľa poslanca Smeru-SD sa do tohto štátotvorného aktu ešte aj dnes navážajú najmä tí, ktorí nechceli samostatné Slovensko.
„Musia sa však zmieriť s tým, že sa vtedy mýlili, pretože ďalší vývoj ukázal, že osamostatnenie Slovenska bola správna voľba. Napokon, paradoxne, aj tí, ktorí proti samostatnému Slovensku hlasovali, ho neskôr vo vládnych pozíciách kormidlovali,“ povedal s tým, že on to hodnotí pozitívne, lebo tým, že museli prevziať zodpovednosť za riadenie samostatnej Slovenskej republiky, si k nej vytvorili vzťah a aj sami prispeli k tomu, aby sa Slovensko rozvíjalo.
„Tak napríklad, Mikuláš Dzurinda, ktorý hlasoval proti deklarácii, neskôr viedol samostatné Slovensko ako dvojnásobný premiér. Iveta Radičová, ktorá iniciovala petíciu proti osamostatneniu Slovenska, napokon viedla jednu vládu samostatného Slovenska. Dnes nikto z týchto ľudí samostatné Slovensko nespochybňuje,“ dodal Podmanický.
Vďaka osamostatneniu máme dnes s Čechmi historicky najlepšie vzťahy
Ak sa dnes tešíme z úspechov športovcov, ktorí majú na hrudi dvojkríž samostatnej Slovenskej republiky, je to podľa Podmanického aj vďaka 17. júlu 1992.
„Samostatnosť Slovákom pomohla, aby dospeli ako národ. Pri zlyhaniach sa už nemôžeme vyhovárať na Čechov a Maďarov, ale sami musíme preberať zodpovednosť za svoje činy. Na druhej strane, ak máme úspechy, a Slovensko úspechy má, je to len a len naša zásluha, a môžeme sa z toho úprimne tešiť a byť na to zdravo hrdí,“ konštatoval.
Zároveň pripomenul, že vďaka osamostatneniu máme dnes s Čechmi historicky najlepšie vzťahy, sme dva najbližšie národy v Európe.
V Starej Bystrici, kde je Podmanický starosta, oslávia Deň zvrchovanosti nohejbalovým turnajom, ľudovou hudbou Kollárovci, vystúpením Lúčnice, či skupiny Arzén. Vatra zvrchovanosti sa rozhorí v sobotu o 22:30. V nedeľu budú o pohár starostu súťažiť hasiči.
V nedeľu si pripomíname Deň prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky. Slovenská národná rada (SNR) ju schválila v roku 1992 v rámci bývalej Českej a Slovenskej federatívnej republiky a vyhlásila ňou zvrchovanosť Slovenskej republiky. Deň prijatia Deklarácie o zvrchovanosti SR je Pamätným dňom SR.