BRATISLAVA 9. júna (WEBNOVINY) – Nesúhlas farmaceutických firiem so zákonmi, ktoré predkladá ministerstvo zdravotníctva, nepramení podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika z ich záujmu chrániť pacienta, ide im len o ich zisky. „Nechcú, aby sa zaviedol poriadok do liekovej politiky,“ vyhlásil minister na štvrtkovej tlačovej besede. Podľa neho výrobcovia liekov vyvíjajú tlak aj na ministerstvo a vládu. „Verím, že poslanci parlamentu nepodľahnú lobingu,“ povedal Uhliarik.
Argumenty farmaceutických spoločností proti navrhovaným zmenám v liekovej politike označil minister zdravotníctva za mýty. Odmietol pritom názor, že generická preskripcia, teda predpisovanie účinnej látky namiesto obchodného názvu lieku, prinesie zmätok, lebo lekári nebudú vedieť, aký liek napokon pacient užíva. Ako pripomenul, už v súčasnosti platí a využíva sa generická substitúcia, teda že lekárnik môže namiesto predpísaného lieku vydať iný liek s rovnakou účinnou látkou. „Lekár teraz vôbec nevie, aký liek pacient vlastne dostal,“ upozornil Uhliarik. Zároveň dodal, že práve tento stav sa má zmeniť, keď poisťovne majú spätne informovať lekárov, aký liek pacient v lekárni vybral.
Farmaceutické firmy nesúhlasili s navrhovaným novým zákonom o liekoch. Zástupcovia asociácií farmaceutického priemyslu vo štvrtok navyše vyjadrili znepokojenie nad postupom Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ako aj Legislatívnej rady vlády SR a Vlády SR pri tvorbe zákonov. Tvrdia, že rezort zdravotníctva obišiel štandardný legislatívny proces pri zákone o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktorý v stredu schválila vláda. Podľa Asociácie dodávateľov liekov a zdravotníckych pomôcok, Asociácie generických výrobcov a Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj tento zákon vôbec nebol pripomienkovaný v rámci pripomienkového konania.
Zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, ktorý v stredu schválila vláda, by mal okrem iného od novembra tohto roka zaviesť na Slovensku referencovanie cien liekov na úroveň druhej najnižšej v Európskej únii, kategorizovanie špeciálneho zdravotníckeho materiálu, či dočasnú a podmienenú kategorizáciu. Návrh zákona vytvára taktiež priestor na rýchlejší vstup liekov na náš trh, zavádza do kategorizácie elektronickú komunikáciu a zvyšuje transparentnosť procesov kategorizácie a cenotvorby. Rieši taktiež otázku nedostupnosti liekov.
Ide pritom o zmeny, ktoré chcel rezort zdravotníctva pôvodne presadiť cez novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti. Ministerstvo sa však pre pripomienky Legislatívnej rady vlády SR rozhodlo predložiť na rokovanie kabinetu nie novelu, ale úplne nový zákon.
Výhrady proti uvedenému zákonu, ako aj proti zákonu o liekoch majú aj ďalšie subjekty. Veľvyslanci siedmich štátov Európskej únie požiadali v stredu premiérku Ivetu Radičovú listom o zmeny v týchto zákonoch. Išlo pritom podľa nej o veľvyslancov z krajín, v ktorých sú veľmi silné farmaceutické spoločnosti – Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Švajčiarsko, Veľká Británia a USA. „Považujem to za čistý lobing. Je to nad rámec diplomacie a politickej slušnosti,“ vyhlásila Radičová. Podľa nej list neobsahoval žiadne konkrétnosti, okrem toho, že má vláda rešpektovať požiadavky farmaceutických firiem.