Podľa politológa sa časť Maďarov môže radikalizovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Volby
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Časť Maďarov na Slovensku sa môže podľa politológa Lászlóa Öllősa radikalizovať pre nedostatočné zastúpenie politickej reprezentácie v parlamente.

V NR SR bude v tomto volebnom období len deväť reprezentantov maďarskej komunity na Slovensku.

Pre Maďarov je deväť poslancov dosť negatívna správa. Detailne sa o tom píše v maďarských novinách, diskutuje sa, čo teraz. Možnože časť ľudí sa bude radikalizovať, pretože keď politická reprezentácia nie je dostatočná, hľadajú sa cesty inde,“ povedal Öllős pre agentúru SITA.

Volebná účasť minulú sobotu v južných okresoch, kde býva prevažná časť Maďarov, bola podľa politológa nižšia ako bol slovenský priemer. SMK dostala takmer rovnaký počet hlasov ako pred dvoma rokmi. „Keby bola účasť pod 50 percent, tak je v parlamente. Keďže vyskočila účasť a tieto dve strany nedokázali zmobilizovať svoj elektorát dostatočne, potom menej Maďarov volilo,“ povedal v súvislosti s volebnou účasťou Öllős.

Podľa neho časť z 30 000 voličov, ktorých stratil Most-Híd v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami, približne osem – deväť percent, išlo k SMK, časť k Smeru. „Smer dostal veľa maďarských hlasov, čo je veľké prekvapenie. Smer bol v južných okresoch silný. Voľačo dostali aj matovičovci,“ povedal s tým, že južné okresy najmä na východe patria medzi najchudobnejšie okresy s najvyššou nezamestnanosťou.

Nič na tom nezmenilo ani posledné vládne obdobie. Je tam skupina ľudí, ktorá dlhodobo nemá prácu, trápia ju sociálne problémy,“ konštatoval.

Politológ veľký priestor na zblíženie Most-Híd a SMK nevidí. „Keď SMK bola silnou stranou s 20 poslancami, bola rozbitá, pričom spôsob a okolnosti, ako sa to urobilo, ukazovali, že sa to nestalo, aby sa to neskôr zjednotilo,“ povedal. Upozornil, že tieto strany nedokázali pred voľbami vytvoriť koalíciu, čo svedčí o rozdielnych záujmoch a nie zjednocovaní.

Radikalozvať môže len minimum obyvateľov

Bugár
Foto: Archívne foto SITA

Politológ Attila Ravasz nevidí veľký priestor pre krajnú pravicu medzi Maďarmi žijúcimi na Slovensku. „Radikalizovať sa môže len minimálna časť obyvateľstva. Maďarské radikálne strany ako JOBBIK sú do istej miery aktívne aj na Slovensku, ale nevidím priestor, aby sa stali dôležitými aktérmi na Slovensku,“ povedal Ravasz pre agentúru SITA.

Podľa neho buď SMK zostane silnou stranou pre maďarskú menšinu, alebo na miesto SMK môže vzniknúť nová strana z občianskych organizácií ako je Okrúhly stôl Maďarov na Slovensku, alebo z organizácie pre dvojjazyčné Slovensko. „Tieto organizácie sa môžu ukázať ako jadro novej strany,“ povedal.

Podľa Ravasza počas parlamentných volieb bývalí voliči Mostu-Híd zostali doma a nešli voliť. Most-Híd vo voľbách volilo približne o 30 000 voličov menej ako pred dvoma rokmi. „Veľa maďarských voličov už nechce voliť SMK a tým, že Most sa dostal do kauzy Gorila, nemali na výber. Zároveň väčšina maďarských voličov by nevolila v žiadnom prípade slovenskú stranu,“ povedal politológ s tým, že väčšina voličov Most by nevolila SMK a preto im nezostávalo nič iné, len zostať doma. Pripustil, že približne desať percent stratených voličov Mostu-Híd prešlo do tábora Smeru.

Most-Híd vnímajú podľa Ravasza voliči ako stranu Bélu Bugára. „Keď sa Bugár dostal do kauzy Gorila, pre veľa maďarských voličov to bolo dosť veľkým sklamaním. SMK tlačilo počas celej kampane, že Bugár je gorila. Po ceste z Komárna do Bratislavy boli nápisy, že Bugár je gorila. Predseda SMK József Berényi to tiež viackrát spomínal,“ upozornil politológ.

Podľa neho maďarská menšina má síce v NR SR len deväť poslancov, ale nezávisí len na kvantite, ale aj kvalite. „Nevnímam to tak, že slovenský politik by nemohol zastupovať záujmy Maďarov v NR SR. Napríklad Rudolf Chmel a František Šebej sa ukázali ako praví liberáli a priatelia maďarských občanov. Samozrejme pre maďarskú menšinu by bolo skvelé, keby tam mala čo najviac poslancov,“ dodal.

Priestor na zblíženie medzi SMK a Mostom Ravasz nevidí. „Sú tam personálne i ideologické problémy. Bude to závisieť o vývoja v SMK, ktorá sa opäť nedostala do NR SR, aj keď jej masívne pomáhali maďarské médiá,“ povedal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František ŠebejJózsef BerényiRudolf Chmel