BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) – Pripomenúť ľuďom pozitívne vlastnosti rastliny rodu Cannabis (konope) a napraviť jej spoločenskú akceptáciu a vnímanie jej užívateľov v očiach verejnosti chcú organizátori už 4. ročníka akcie Bratislava Million Marihuana March, ktorá bude 5. mája v hlavnom meste.
Podujatie je súčasťou celosvetového podujatia Million Marihuana March, ktoré sa pravidelne od roku 1999 uskutočňuje vždy prvú májovú sobotu v stovkách miest po celom svete. „Konope má široké využitie v priemysle (výroba textílií, papiera, zatepľovanie), ale aj v zdravotníctve. Používa sa na stimuláciu chuti do jedla pri chemoterapii, pôsobí ako analgetikum, dá sa používať na liečbu zeleného očného zákalu, spomaľuje rast rakovinových buniek,“ uviedol hovorca Million Marihuana March Štefan Bakoš.
Na pochode sa bude aj diskutovať
Minulý ročník slovenskej akcie priniesol výzvu k odbornej diskusii o dekriminalizácii konope. V tejto snahe podľa Bakoša pokračujú aj tento rok diskusiou na tému klady azápory depenalizácie, dekriminalizácie či legalizácie marihuany na Slovensku.
Diskutovať pozvali odborníkov na problematiku drog, lekárov a pracovníkov, ktorí poskytujú sociálne služby užívateľom drog, ako aj politikov (premiéra Roberta Fica, ministra spravodlivosti Tomáša Borca, a mnohých ďalších poslancov NR SR).
Prednášku bude mať aj Dušan Dvořák, ktorý je zakladateľom cannabisterapie a odborným garantom medzinárodného výskumu Konopí je lék. Bude hovoriť o liečivých účinkoch konope a právnych aspektoch, ktoré sú s ním spojené.
Aj iné liečivá môžu spôsobovať závislosť
„Dúfame, že diskusia bude plodná a prinesie zlepšenie v oblasti ľudských práv. Každý človek by mal mať totiž právo konať slobodne, ak tým neobmedzuje druhého, čo sa týka aj využívania konope v akejkoľvek podobe,“ vyhlásil Bakoš. Boj proti zneužívaniu drog by sa mal podľa neho sústrediť na prevenciu a liečenie drogovo závislých.
Odborník na drogy a šéf Centrapre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica upozorňuje, že pri spomínaných ochoreniach sa využívajú lieky, ktoré neobsahujú výťažky marihuany. „My máme lieky, ktoré sú účinné a neprinášajú riziko, že ich užívateľ sa stane na nich závislý,“ povedal Okruhlica. Diskusiu na tému možnej liečby pomocou účinnej látky z marihuany by pripustil, ak by to požadovali lekári-špecialisti na dané ochorenia. Takúto požiadavku však podľa Okruhlicu lekári na Slovensku nevzniesli.
Okruhlica upozorňuje, že u užívateľa marihuany sa môže rozvinúť závislosť. Aj keď mu nehrozí predávkovanie, môže čeliť ďalším problém. Pri jej užívaní sa zhoršuje pamäť a výkonnosť. Užívatelia tak neraz „vypadávajú“ zo školy, alebo prichádzajú o zamestnanie.