LONDÝN 1. apríla (WEBNOVINY) – Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) uviedla, že v roku 2014 došlo vo svete k „alarmujúcemu“ nárastu v udeľovaní trestov smrti.
Vo svojej každoročnej správe AI píše, že tresty smrti niektoré krajiny uplatňujú v reakcii na „skutočné alebo vnímané“ bezpečnostné hrozby. V roku 2014 ich udelili vo svete viac než 500, pričom k nárastu prispela najmä Čína a Nigéria. Avšak, s výnimkou Číny, počet uskutočnených popráv klesol.
Do USA sa vracia poprava zastrelením, ak nebudú injekcie
Popravy sa konali v desiatkach krajín
AI zaznamenala v uplynulom roku 607 popráv, čo je v porovnaní s rokom 2013 pokles o takmer 22 percent. Táto štatistika ale nezahŕňa Čínu, ktorá popravuje viac ľudí ako celý zvyšok sveta dokopy a skutočné čísla utajuje.
Popravy sa konali v 22 krajinách, čo je rovnaký počet, ako v predchádzajúcom roku. Po Číne podľa organizácie najviac popravuje Irán (289 oficiálne oznámených popráv a najmenej 454 neoznámených), Saudská Arábia (najmenej 90 popráv), Irak (najmenej 61 popráv) a Spojené štáty (35 popráv).
Pakistan trest smrti obnovil
V Egypte odsúdili na trest smrti za uplynulé dva roky stovky ľudí počas masových protestov proti islamistom. Nigéria udelila v roku 2014 celkovo 659 trestov smrti, čo je nárast o viac než 500 v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.
Prispeli k nemu odsúdenia za zradu týkajúce sa desiatok vojakov v čase, keď krajina zápasí s povstaním militantov z Boko Haram. Pakistan tento rok zrušil moratórium na trest smrti v súvislosti s decembrovou masakrou Talibanu na škole v Pešávare.