PARÍŽ 9. decembra (WEBNOVINY) – Nepriaznivé počasie komplikovalo Európanom životy aj vo štvrtok. Viacerí pasažieri museli pre mráz a sneh prenocovať na letiskách v Paríži a vo Frankfurte. Kritická situácia panovala aj vo Veľkej Británii, predovšetkým v Škótsku, kde s odpratávaním snehu pomáhala aj armáda.
Najväčšie problémy spôsobil sneh vo Francúzsku. V Paríži po tom, ako tam napadlo desať centimetrov snehových zrážok, ešte v stredu obmedzili prevádzku mestských autobusov a na hodinu a pol uzavreli Letisko Charla de Gaulla. Viacerí pasažieri preto noc strávili v jeho termináloch. Vo štvrtok v Paríži vyšlo slnko. Sneh sa začal topiť, cesty však zostali klzké a doprava stále kolabovala. Vo štvrtok pre turistov otvorili aj prvé poschodie Eiffelovej veže po tom, ako ju v stredu úrady celkom uzavreli. Jej pracovníci podľa vlastných slov na odstránenie ľadu nemôžu používať soľ, pretože by prišlo k poškodeniu monumentu.
Kombinácia snehu, dažďa a mrazivých teplôt robila problémy aj Nemcom. Doprava sa tam na viacerých miestach ocitla v chaose. Úrady informovali o stovkách nehôd v celej krajine a na cestách sa preto vytvárali niekoľko kilometrov dlhé kolóny. Meškali aj vlaky a lietadlá. V stredu o 22. hodine na štyri hodiny celkom uzavreli aj letisko vo Frankfurte. Jeho pracovníci rozdali zmrznutým pasažierom čakajúcim na odložené lety stoličky a postele, aby im uľahčili prenocovanie v termináloch. Situácia sa však popoludní začala vracať do normálu a lety už vypravujú v takmer normálnom režime.
Škótsko medzitým na odpratávanie snehu a ľadu z ciest povolalo armádu. Táto časť Británie zažíva aktuálne najväčšie snehové zrážky od roku 1963. Najhoršia situácia panuje v hlavnom meste Edinburg. Tamojšie mestské zastupiteľstvo vo štvrtok mimoriadne rokovalo aj s britským ministerstvom obrany a škótskou vládou, ktoré požiadali o pomoc pri odpratávaní 30 centimetrov snehu vo viacerých častiach metropoly.
Meteorológovia na štvrtok pre Francúzsko, Nemecko ani Britániu nepredpovedajú snehové zrážky a teploty by sa mali v týchto krajinách pohybovať nad kritickou hranicou nula stupňov Celzia.