LONDÝN 4. júna (WebNoviny.sk) – Po sobotňajších útokoch teroristov v Londýne americký prezident Donald Trump vyzval na obnovenie platnosti svojho dekrétu, ktorý zakazuje občanom šiestich prevažne moslimských krajín vstup do USA, informovala agentúra DPA.
Útok v Londýne: Do davu ľudí narazila dodávka, v centre meste útočili aj muži s nožmi (aktualizované)
„Musíme byť prezieraví, ostražití a tvrdí. Potrebujeme, aby nám súdy dali späť naše práva. Potrebujeme cestovný zákaz ako dodatočnú úroveň bezpečnosti!“ napísal Trump na sociálnej sieti Twitter.
Ešte predtým vyjadril podporu Londýnu a Británii a ubezpečil, že Spojené štáty urobia čokoľvek, aby im pomohli. „Sme s vami. Boh vám žehnaj,“ napísal Trump vo svojom tweete.
Administratíva prezidenta Trumpa požiadala vo štvrtok Najvyšší súd, aby obnovil zákaz vstupu do krajiny pre občanov šiestich prevažne moslimských krajín. Ministerstvo spravodlivosti v žiadosti argumentovalo, že federálny odvolací súd v Richmonde vo Virgínii urobil niekoľko chýb pri rozhodovaní o Trumpovom dekréte. V USA bude podľa rezortu bezpečnejšie, ak tento zákaz začne platiť.
Odvolací súd v Richmonde koncom mája potvrdil marcové rozhodnutie federálneho sudcu z Marylandu, ktorý platnosť Trumpovho dekrétu pozastavil pre dôvodné podozrenie, že je namierený voči moslimom. K tomuto záveru dospel na základe vyhlásení z čias Trumpovej predvolebnej kampane, čím sa stotožnil s argumentmi Americkej únie občianskych slobôd (ACLU).
Podľa nálezu odvolacieho súdu je prezidentov dekrét zrejme v rozpore so zákazom náboženskej diskriminácie zakotveným v americkej ústave. Uplatnenie zákazu by podľa súdu spôsobilo nenapraviteľné škody mnohým ľuďom po celých Spojených štátoch.
Trump sa pre cestovný zákaz obrátil na Najvyšší súd
Trump svojim dekrétom zo 6. marca na 120 dní zastavil prijímanie utečencov a na 90 dní zakázal vydávať nové víza občanom zo šiestich prevažne moslimských krajín, konkrétne zo Sýrie, Iránu, Líbye, Somálska, Sudánu a Jemenu.
Išlo pritom už o upravenú verziu januárového dekrétu, v ktorom pôvodne figuroval aj Irak. Jeho platnosť zablokovali americké súdy po sérii žalôb.