Útok v Londýne: Do davu ľudí narazila dodávka, v centre meste útočili aj muži s nožmi (aktualizované)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teroristický útok v Londýne
Zásah záchranárov a polície na moste London Bridge, kde muž vrážal dodávkou do ľudí. Londýn, 3. jún 2017. Foto: Dominic Lipinski/PA via AP.
  • :aktualizované 4. júna o 17:26

LONDÝN 4. júna (WebNoviny.sk) – Počet obetí sobotňajšieho teroristického útoku v Londýne sa zvýšil na sedem, uviedla šéfka metropolitnej polície Cressida Dicková. Podľa jej vyjadrenia zomrelo sedem civilistov plus traja útočníci.

Dicková ďalej uviedla, že situácia je pod kontrolou, avšak v danej oblasti – južne od Temže – stále zostáva početný policajný kordón. V Londýne budú posilnené policajné hliadky vrátane ozbrojených zložiek. Polícia zatiaľ nepozná totožnosť atentátnikov, dodala Dicková.

Príslušné úrady zvažujú, či sa zvýši stupeň teroristického ohrozenia z aktuálneho vážneho na najvyšší – kritický.

V nemocniciach bolo hospitalizovaných 48 ľudí, informovala v nedeľu londýnska zdravotná služba. „Do piatich nemocníc v Londýne sme previezli 48 pacientov a na mieste sme ošetrili ďalších, ktorí utrpeli ľahké zranenia,“ povedal Peter Rhodes zo zdravotnej služby.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian oznámil, že pri útoku utrpeli zranenia štyria francúzski občania, jeden z nich vážne. Úrad francúzskeho prezidenta pôvodne informoval o najmenej dvoch zranených Francúzoch. Podľa austrálskeho premiéra Malcolma Turnbulla utrpeli zranenia aj dvaja Austrálčania. Informoval o tom denník Sydney Morning Herald.

 

„To je za Alaha“, kričali útočníci

Prvý incident sa odohral na Londýnskom moste (London Bridge), kde dodávka zámerne vrazila do ľudí na chodníku. Následne polícia zasahovala aj v neďalekej lokalite Borough Market, známej barmi a reštauráciami, kde páchatelia útočili nožmi. Medzi vážne zranenými je aj príslušník dopravnej polície, spresnila BBC.

Útoky spáchala jedna skupina páchateľov. Polícia sa súčasne domnieva, že útočníkov nebolo viac ako traja. Túto svoju hypotézu bude však ďalej preverovať. Preto požiadala verejnosť o poskytnutie foto- a videozáznamov. Polícia uviedla, že proti podozrivým jej príslušníci zasiahli a zneškodnili ich do ôsmich minút po prvom telefonáte.

Totožnosť podozrivých polícia neoznámila. Očití svedkovia však podľa britských médií vypovedali, že útočníci vykrikovali „To je za Alaha!“.

Agentúra Reuters v súvislosti s útokom napísala, že džihádistická organizácia Islamský štát v sobotu prostredníctvom služby Telegram vyzývala svojich sympatizantov, aby počas prebiehajúceho posvätného mesiaca moslimov – ramadánu – podnikli útoky proti „križiakom“. Ako útočný nástroj majú použiť nákladné autá, nože a strelné zbrane.

Podľa televízie BBC polícia okamžite uzavrela oblasť, kde k útokom došlo. Ľudia odtiaľ mohli odísť až neskôr, pod dohľadom policajtov a s rukami hore. Polícia počas zásahu vyzývala Londýnčanov i návštevníkov mesta, ktorí sa nachádzali v oblasti miesta činu, aby „ušli, skryli sa a až potom, v bezpečí, volali na políciu“.

Medzi Londýnčanmi sa zdvihla vlna solidarity

Britská spravodajská stanica BBC informovala, že ľudia, ktorí boli v dejiskách nočných incidentov alebo v ich blízkosti, boli šokovaní, nastala panika, krik a plač.

Podobne ako v Manchestri, kde sa pred dvoma týždňami odohral samovraždený atentát v multifunkčnej hale, aj medzi Londýnčanmi sa zdvihla vlna solidarity s tými ľuďmi, čo po útokoch kvôli policajnej uzávere uviazli v centre.

Pomoc im ponúklo viacero reštaurácií či hotelov, pričom do niektorých z nich záchranári sústredili zranených schopných chôdze. Ochotu pomôcť prejavili na sociálnych sieťach aj radoví občania. Najmenej jedna taxislužba ponúkala bezplatný odvoz pre uviaznuvších v centre Londýna.

 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jean-Yves Le Drian