BRATISLAVA 23. apríla (WBN/PR) – Väčšina investorov ktorý sa rozhodnú na Slovensku stavať stále berie do úvahy iba investičné náklady. O tých sa zvyčajne dlho a dôkladne diskutuje. Ale prevádzkové náklady, tie ktoré budova ponesie na svojich pleciach po celú dobu prevádzky, stále ešte nie sú pravidelným predmetom diskusie.
K otázke investičných a prevádzkových nákladov a ich skutočnému významu v projekte sa vyjadril Erik Štefanovič, ktorý je jedným z ôsmich spolumajiteľov skupiny DELTA, ktorá sa špecializuje na riadenie stavby verejných budov. Zároveň je Štefanovič zodpovedným za expanziu spoločnosti DELTA do Čiech, na Slovensko a Ukrajinu.
Projekcia a projektová príprava je u nás stále bohužiaľ zanedbávaná
„Mnoho investorov vníma začiatok projektu až fyzickým kopnutím do krajiny. V tejto chvíli býva projektový cieľ bohužiaľ nastavený zle. Projektanti a stavebný dozor sú tlačení do projektov bez kvalitnej prípravy a v samotnej realizácii sú schopní už len hasiť problémy spôsobené zanedbaním v príprave. Požadovaná úspora potom vzniká nezmysleným tlakom na cenu prípravy projektu, investorovi však niekoľkonásobne predražia cenu v konečnej fáze samotnej realizácie. Prispievajú tomu aj rôzne požadované zmeny a rozhodnutia na poslednú chvíľu, ktoré projekt skutočne neúmerne predraží.” To je podľa Štefanovič príčina toho, že často projekty vznikajú v prostredí, kde sú všetky zúčastnené subjekty nespokojné a vina za chýbajúcu prípravu potom bohužiaľ dopadá v plnej miere na projektanta.
Koľko budova skutočne stojí?
Existuje ale aj druhá polovica investorov, ktorí už našťastie pochopili, že skutočné úspory možno docieliť len kvalitne premyslenou prípravou projektu. „Je potrebné si uvedomiť, že napríklad nová výrobná hala bude majiteľovi slúžiť niekoľko desiatok rokov a preto si plným právom zaslúži starostlivej diskusie o vývoji, definíciu skutočnej úlohy a starostlivej práce projektanta, tak aby bola výsledkom nielen optimálnych investičných nákladov, ale predovšetkým aj tých prevádzkových v budúcich rokoch.“ Ideálne riešenie Štefanovič vidí v integrovanom plánovaní ktoré sa opiera o zapojenie všetkých potrebných subjektov do projektu vrátane facility managementu už do začiatku prípravy projektu.
Od architektúry, cez stavebný management až po dozor na stavbe
Na otázku v akej zo svojich činností sa česká / slovenská DELTA cíti najsilnejšia, Štefanovič odpovedal: „Našu najväčšiu silu vidím hlavne v prístupe k zákazníkom. Nie sme dodávatelia projektovej dokumentácie alebo kontroly kvality, ale garant úspechu pripravovanej nehnuteľnosti. Pochopili sme, že naši zákazníci nechcú stavať. Ich skutočný záujem je vyrábať, skladovať, predávať alebo bývať. A my si berieme za svoj cieľ, že našou úlohou je zabezpečiť, aby tento proces výstavby potrebnej haly, skladu či budovy prebehol podľa dohodnutých pravidiel. Preberáme teda zodpovednosť za dodržanie kvality, výstavby v čo najkratšom čase a za vopred odsúhlasené náklady.“