MELBOURNE 25. januára (WEBNOVINY) – Semifinále v dolnej polovici „pavúka“ dvojhry žien na úvodnom grandslamovom turnaji tenisovej sezóny Australian Open v Melbourne bude reprízou finále vlaňajšieho Wimbledonu.
Adeptka na post jednotky svetového rebríčka WTA Petra Kvitová z Česka sa pokúsi rovnako ako v júli na londýnskej tráve prekonať niekdajšiu líderku renkingu Mariu Šarapovovú z Ruska.
Kvitová nasadená ako druhá zvíťazila v stredajšom štvrťfinále nad Taliankou Sarou Erraniovou za 111 minút dvakrát 6:4, v druhom sete dosiahla obrat z 1:4.
Miestna šampiónka zo sezóny 2008 Šarapovová, štvorka tohto podujatia i počítačového poradia, zdolala v derby ľaváčku Jekaterinu Makarovovú za 87 minút 6:2, 6:3. Kvitová vedie v bilancii zo vzájomných duelov nad Šarapovovou 2:1.
Navrch mala aj v septembri 2011 v Tokiu, keď súperka odstúpila za stavu 3:4 pre zranenie členka, ktorého dôsledky ju potom trápili ešte aj v januári.
Už v utorok vytvorili prvú semifinálovú dvojicu obhajkyňa titulu Kim Clijstersová z Belgicka a Bieloruska Viktoria Azarenková (bilancia 4:2). Premožiteľka Daniely Hantuchovej z 3. kola Clijstersová vyradila medzi najlepšími ôsmimi Caroline Wozniacku, čo znamená, že Dánka k 30. januáru stratí post líderky rebríčka.
Erraniová s bilanciou 0:25 proti členkám Top 10
Kvitová v Aréne Roda Lavera v prvom vzájomnom dueli s Erraniovou síce inkasovala okamžitý rebrejk na 1:1, ale potom unikla na 3:1. Na returne pridala „poistku“ v siedmej hre, čo jej aj prospelo: v ôsmom geme totiž nezvládla podávanie na zisk setu. Erraniovú, 48. v hodnotení, pustila na 3:5 dvojchybou pri druhej hrozbe. Talianka následne preniesla svoj servis na 15, ale Češka v pravý čas zapla.Setbal premenila „vstúpeným“ forhendom inside-out. Na začiatku druhej časti outsiderka ponúkla zápletku, keď sa z 0:1 s brejkom dostala na sľubných 4:1 (a 30:30 na príjme).
Kvitová však premenila tretí brejkbal v siedmom geme. Vzápätí hladko vyrovnala na 4:4 a forhendovou smršťou išla na 5:4. V desiatom geme si vypracovala tri mečbaly, potrebovala len jeden.
Postupujúca mala pomer víťazných úderov a nevynútených chýb 36:44, zdolaná 17:25, z čoho jasne vyplýva, že iniciatíva bola – už tradične – na rakete Kvitovej. Češka využila 6 zo 14 brejkbalov, Talianka 4 z 11. Víťazka zvládla 19 z 29 zákrokov pri sieti, súperka 11 z 20.
„Vždy očakávam, že to bude náročné. Sara dnes hrala dobre, čím len potvrdila svoju formu z predchádzajúcich zápasov. Mala som problémy s odhadovaním smerovania jej forhendu, takže bolo ťažké koncentrovať sa a mať na zreteli vlastné taktické zámery,“ skonštatovala Kvitová a smerom k rozhodujúcej fáze turnaja nadčasovejšie dodala: „Myslím si, že z môjho vlaňajšieho triumfu vo Wimbledone nevyplynuli nejaké negatíva napríklad v podobe zvýšeného tlaku, hoci teraz, samozrejme, každý odo mňa očakáva viac úspechov. Prevažujú však pozitíva. Skúsenosť z toho triumfu mi pomáha aj na tomto podujatí.“
Kvitová útočí na prvú priečku
Petra Kvitová takisto ako predminulý týždeň v Sydney, kde v semifinále podľahla z náskoku setu a brejku Číňanke Na Li, útočí na post jednotky svetového rebríčka. Stačil by jej už aj prienik do semifinále, ak by trofej napokon znova získala Belgičanka Kim Clijstersová.Zatiaľ poslednou ľaváčkou, ktorá triumfovala na medzinárodných otvorených majstrovstvách Austrálie, je od roku 1996 Američanka s balkánskym pôvodom Monica Selešová.
Poslednou českou šampiónkou bola Hana Mandlíková v roku 1987, semifinalistkou (a následne aj finalistkou) Jana Novotná v sezóne 1991.
Herne Davidom Kotyzom a kondične Slovákom Jozef Ivankom vedená Kvitová počas prvého januárového týždňa získala s Tomášom Berdychom Hopmanov pohár v Perthe. Na AO vlani hrala ešte iba ako 25. tenistka „pavúka“ a utvorila si teraz o jedno kolo prekonaný miestny osobný rekord v podobe štvrťfinále, v ktorom ťahala za kratší koniec proti Ruske Vere Zvonarevovej.
Pre 24-ročnú Erraniovú bolo pred príchodom do metropoly Victorie maximom na Majors päťkrát dosiahnuté 3. kolo vrátane AO 2009 a 2010. Stala sa treťou Taliankou v osmičke na južnej pologuli po Adriane Serrovej-Zanettiovej (2002) a Francesce Schiavoneovej (2011).
Neposunula si osobný renkingový rekord, zostáva ním prekonanie Maďarky Ágnes Szávayovej, vtedy 15. v systéme, v Ríme v roku 2008. Proti členkám Top 10 má zverenkyňa Pabla Lozana skóre 0:25. Talianka sa neskôr v stredu prebojovala do finále štvorhry žien po boku krajanky Roberty Vinciovej. V singli by sa mala posunúť na 34. pozíciu, už bola aj na 31. priečke.
Makarovová 0:11 v dueloch s top hráčkami
Zverenkyňa Thomasa Högstedta Šarapovová v derby proti Makarovovej, premožiteľke Estónky Kaie Kanepiovej krajanky Very Zvonarevovej i Američanky Sereny Williamsovej, dala o 16 „winnerov“ viac (26:10). Nezastavilo ju, že spáchala viac nevynútených chýb – 32:20. Platne trafila 77 % prvých podaní, získala 71 % takto rozohraných fiftínov. Využila 4 z 11 brejkbalov, súperka 1 z 2.Makarovová sa v druhej hre síce z 0:40 vyškriabala k zisku gemu, ale po chvíli mala manko 1:4.
V ôsmej hre odvrátila premiérový setbal smečom presne na základnú čiaru, pri druhom však nemala odpoveď na forhendový return.
V druhej časti dosiahla Šarapovová obrat z 1:2 s brejkom na 5:2. Na príjme v ôsmej hre nezužitkovala mečbal a ako podávajúca v deviatom geme ďalšie dva, potom však ponúkla parádny forhendový kros a vzápätí Makarovová neodolala sérii agresívnych bekhendov.
„Proti Petre som neuspela v ostatných dvoch vzájomných súbojoch. Je súperkou, ktorá predstavuje výzvu. Jednou z tých, ktorá očakávateľne stoja v ceste za prípadným celkovým triumfom. Má veľa sebadôvery a hrá najlepšie na okruhu,“ vyjadrila Šarapovová uznanie svojej nasledujúcej súperke.
O zápase s Makarovovou snúbenica slovinského basketbalistu Sašu Vujačiča povedala: „Predpokladala som, že po azda najväčšom víťazstve vo svojej kariére bude dnes hrať naozaj dobre. Pre mňa bolo dôležité neposkytovať jej veľa pozícií na zakončenia.“
Miestna šampiónka zo sezóny 2008 Šarapovová zdolala Makarovovú (56.) aj v predchádzajúcich dvoch dueloch vlani na antuke v Madride a Ríme.
Dvadsaťštyriročná bývalá jednotka svetového rebríčka WTA Šarapovová je jednou z dvoch pokračujúcich aktérok, ktoré už majú na konte celkový triumf v metropole Victorie. Okrem nej sa tým môže pochváliť obhajkyňa primátu Kim Clijstersová z Belgicka.
Držiteľka 21 trofejí z hlavnej profesionálnej úrovne Šarapovová sa prebojovala aspoň do semifinále v Melbourne Parku piaty raz pri svojom deviatom vystúpení. Vlani sa lúčila v osemfinále, keď prehrala s Nemkou Andreou Petkovicovou. Vo štvrťfinále na AO má dokonalú štatistiku 5:0, vo štvorke je premiérovo od roku 2008. Šarapovová je trojnásobnou šampiónkou na úrovni veľkej štvorky. Triumfovala aj vo Wimbledone 2004 a na US Open 2006.
Makarovová si o jedno kolo prekonala grandslamový „osobák“ z Australian Open a Roland Garros 2011. Proti hráčkam z Top má aktuálne bilanciu 3:21, z toho 0:11 v súbojoch s členkami Top 5.
Dvojhra žien – štvrťfinále:
Maria Šarapovová (Rus.-4) – Jekatarina Makarovová (Rus.) 6:2, 6:3 za 87 minút
Petra Kvitová (ČR-2) – Sara Erraniová (Tal.) 6:4, 6:4 za 111 minút
Dvojice v semifinále dvojhry žien:
Kim Clijstersová (Belg.-11) – Viktoria Azarenková (Biel.-3) / bilancia: 4:2
Maria Šarapovová (Rus.-4) – Petra Kvitová (ČR-2) / bilancia: 1:2