Peru prerušilo s Líbyou diplomatické vzťahy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Líbya
Foto: SITA, AP

TRIPOLIS 23. februára (WEBNOVINY) – Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí v utorok predniesol dlhoočakávaný národný prejav, ktorý naživo odvysielala štátna televízna stanica. Odsúdil v ňom všetkých demonštrantov protestujúcich proti jeho 41 rokov trvajúcemu režimu a vyzval ozbrojené zložky, aby povstanie potlačili. Kaddáfí zároveň odmietol dohady o tom, že plánuje rezignovať z čela krajiny a vyhlásil, že je pripravený „zomrieť ako martýr“ a „bojovať až do poslednej kvapky krvi“.

„Muammar Kaddáfí je vodcom revolúcie, Muammar Kaddáfí nemôže rezignovať. Navždy je lídrom revolúcie!“ vyhlásil 68-ročný dlhoročný autokratický vodca v zjavne nepripravenom prednese, ktorý trval 75 minút. „Toto je moja krajina, moja krajina,“ zvýšil svoj hlas Kaddáfí. Líbyjský líder vo svojom prejave často útočil aj na Spojené štáty, ktoré nepriamo obvinil zo zosnovania nepokojov. Demonštrantom, ktorých nazýval „potkanmi“ viackrát pohrozil, že za útok voči režimu ich neminie trest smrti a jeho zložky budú Líbyu prehľadávať „dom po dome“ a „centimeter po centimetri“.

OBRAZOM: PROTESTY V LÍBYI

Protesty v Líbyi
Demonštranti prechádzajú ulicami Bengházi. Bengházi, 21. február 2011. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Demonštranti prechádzajú ulicami Bengházi. Bengházi, 21. február 2011. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Demonštranti vychádzajú z vypálenej budovy v Bengházi. Bengházi, 21. február 2011. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Demonštranti vychádzajú z vypálenej budovy v Bengházi. Bengházi, 21. február 2011. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Demonštranti v Bengházi získali aj armádnu techniku. Bengházi, 21. február 2011. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

Líbyjský režim priznal 300 obetí nepokojov

Demonštrácie si podľa úradov vyžiadali životy až 300 ľudí vrátane 58 vojakov. Až polovica z nich pritom zomrela v druhom najväčšom meste Bengází. Údaje zverejnili v utorok na veľkoplošnej obrazovke. Organizácia Human Rights Watch doteraz hovorila o 233 obetiach, zatiaľ čo Medzinárodná federácia pre ľudské práva odhadla ich počet na 300 až 400. Vo väčšine veľkých miest v Líbyi bol už nastolený pokoj a poriadok. V utorok večer to vyhlásil predseda líbyjského parlamentu Mohamed Zwei s tým, že bezpečnostné sily a armáda opäť zaujali svoje pozície. Dodal, že vláda zriadila komisiu, ktorá má vyšetriť osemdňové protesty proti prezidentovi Muammarovi Kaddáfímu. Zwei tiež zdôraznil, že momentálna situácia neumožňuje, aby parlament rokoval o reformách, ktoré v pondelok prisľúbil Kaddáfího syn Sajf al-Islám.

Niektorí ministri odstúpili

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Líbyjský minister vnútra Abdel Fatáh Junís v utorok rezignoval a vyzval ozbrojené sily, aby podporili národné protesty proti Kaddáfímu. V pondelok na protest proti „nadmernému použitiu sily“ voči protivládnym demonštrantom odstúpil aj líbyjský minister spravodlivosti Mustafa Abdeldžalíl a ďalší predstavitelia vrátane diplomatov a vojenských dôstojníkov.

Informácie o krutom potláčaní protivládnych protestov v Líbyi tamojšia štátna televízia v utorok označila za „fámy a klamstvá“ šírené s cieľom destabilizovať krajinu. Reagovala tak na správy o „masakrovaní“ demonštrantov v Tripolise, ktorí sa údajne stali terčom leteckých útokov. Krátko predtým televízia odvysielala zábery dlhoročného lídra Muammara Kaddáfího, ktorý chcel týmto spôsobom rozptýliť dohady o jeho úteku do Venezuely.

„Hovoria, že vo viacerých líbyjských mestách sa odohrávajú masakry. Musíme bojovať proti týmto fámam a klamstvám, ktoré sú súčasťou psychologickej vojny,“ uviedla televízna stanica al-Džamáhíríja 2. Cieľom šírenia týchto informácií je podľa nej „zničiť morálku, stabilitu a bohatstvo“ Líbyjčanov. Správy o krvavých zásahoch proti demonštrantom vo viacerých častiach Tripolisu v pondelok zverejnila katarská televízna stanica al-Džazíra, ktorá sa odvoláva na tvrdenia očitých svedkov. Tí zároveň potvrdili predošlé informácie, že odporcom Kaddáfího režimu sa podarilo prevziať kontrolu nad viacerými líbyjskými mestami vrátane polmiliónového Bengází. Pravdivosť týchto správ však nie je možné overiť, keďže líbyjské úrady bránia novinárom v pokrývaní udalostí. Štátne médiá o nepokojoch informovali ako o zásahoch bezpečnostných síl proti „teroristickým hniezdam“.

USA, OSN, NATO aj OIC ostro odsudzujú zabíjanie

Spojené štáty, OSN, Severoatlantická aliancia ako aj líbyjskí diplomati pri OSN opäť vyzvali líbyjský režim, aby ukončil krviprelievanie v krajine. Stupňujúce sa násilie proti demonštrantom zo strany bezpečnostných síl verných prezidentovi Muammarovi Kaddáfímu si podľa niektorých zdrojov vyžiadalo najmenej 400 obetí na životoch. Organizácia Human Rights Watch hovorí o 233 ľudských životoch. Tento počet však môže byť vyšší, keďže v pondelok hlásia len z Tripolisu najmenej 60 mŕtvych.

Americká ministerka zahraničia Hillary Clintonová vyjadrila po pondelňajších „masakroch“ silné znepokojenie a násilie voči demonštrantom ostro odsúdila. „Nastal čas ukončiť toto neprijateľné násilie,“ vyhlásila a vyzvala tamojší režim, aby rešpektoval práva ľudí na slobodu slova a zhromažďovania.

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun je pobúrený zabíjaním civilistov v Líbyi. Kaddáfího vyzval na okamžité zastavenie násilia. „Generálny tajomník je pobúrený správami, že líbyjská armáda strieľala na demonštrantov z vojenských lietadiel a helikoptér,“ povedal hovorca Martin Nesirky s tým, že ide o vážne porušovanie medzinárodného práva.

Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen je taktiež šokovaný udalosťami v Líbyi. „Vyzývam líbyjských lídrov, aby zastavili represálie voči neozbrojeným civilistom,“ povedal. Líbyjčania podľa neho vyjadrili silnú túžbu po demokratických zmenách, ktorú musí režim rešpektovať. Líbyjskí diplomati pri OSN vyzvali Kaddáfího, aby odstúpil a obvinili ho zo spáchania genocídy na vlastnom ľude. Zástupca veľvyslanca pri OSN Íbrahim Dabbáší ostro odsúdil fakt, že Kaddáfí použil na zásahy proti demonštrantom zahraničných žoldnierov. V tejto súvislosti vyzval OSN, aby zaviedla nad Líbyou bezletovú zónu a zabránila tak príchodu ďalších žoldnierov. Líbyjskí diplomati tiež apelovali na armádu, aby „sa zorganizovala, pochodovala na Tripolis a uťala hadovi hlavu“.

Organizácia islamskej konferencie (OIC) v utorok odmietla „neprimerané“ použitie sily zo strany líbyjských úradov v nepokojoch proti Kaddáfímu. Generálny tajomník OIC Ekmeleddin Ihsanoglu „ostro odsúdil použitie neprimeranej sily proti civilistom v Líbyi,“ uvádza sa vo vyhlásení najväčšej svetovej moslimskej organizácie. OIC „odsudzuje humanitárnu katastrofu, ktorá je v rozpore s hodnotami islamu a humanizmu,“ pokračuje text. Ihsanoglu zároveň vyzval líbyjské oficiálne miesta na ukončenie represií a začiatok otvoreného a „seriózneho dialógu“ s protestujúcimi, požadujúcimi Kaddáfího odchod. Podľa organizácií pre ľudské práva pri nepokojoch, ktoré v Líbyi vypukli 15. februára, mohlo zahynúť 200 až 400 ľudí.

Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) odsúdila v utorok večer zásahy líbyjských bezpečnostných síl voči demonštrantom a vyzvala na okamžité zastavenie násilia. Všetkých 15 členov BR OSN zároveň vyjadrilo znepokojenie nad situáciou v Líbyi, ktorej vedenie vyzvali na rešpektovanie požiadaviek jej občanov. Líbyjská vláda musí podľa BR OSN chrániť civilistov, konať umiernene ako aj rešpektovať ľudské práva a medzinárodné právo. Vyzvala tiež na umožnenie prístupu medzinárodných pozorovateľov a humanitárnych organizácií.

Gorbačov odsúdil tvrdý zásah Kaddáfího voči vlastnému ľudu

Bývalý sovietsky líder a držiteľ Nobelovej ceny za mier Michail Gorbačov varoval, že líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího môžu vyhnať z jeho vlastnej krajiny, ak sa nepodvolí vôli ľudu. „Kaddáfí reagoval príliš tvrdo, čo sa môže skončiť vyhnaním z krajiny. Nechcem predpovedať, ale on strieľa do ľudí, používa armádu a zbrane proti bezbranným ľuďom,“ vyhlásil Gorbačov, ktorého cituje CNN. Gorbačov sa vyjadril na pondelňajšej tlačovej konferencii v Moskve pri príležitosti vyhlásenia nominácií na novú cenu pomenovanú po ňom. Dnes takmer 80-ročný politik sa vyjadril aj k protestom na Blízkom východe a kritizoval líbyjský režim za brutálne represie voči obyvateľom. „Ľudia sa snažia zbaviť chudoby a nemajú čo stratiť. Myslím si, že teraz je naozaj dôležité, aby Európa a Spojené štáty reagovali na situáciu veľmi zodpovedne,“ zdôraznil.

Vysoká predstaviteľka pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Európskej únie Catherine Ashtonová v utorok odkázala líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu, aby zastavil násilie proti účastníkom protivládnych protestov a nadviazal s nimi dialóg. Ako uviedla v rozhovore pre britskú televíziu BBC, Kaddáfí „nemôže ďalej ohrozovať svoj ľud“, ktorý má právo rozhodovať o svojom osude. Ashtonová sa tak vyjadrila počas návštevy v Káhire, kde sa stretla s predstaviteľmi egyptskej prechodnej vlády a opozície, pričom Egypťanom „zablahoželala“ k zosadeniu režimu dlhoročného prezidenta Husního Mubaraka. Počas svojich vystúpení apelovala na líbyjské orgány, aby rešpektovali ľudské práva a slobodu prejavu.

Lídri členských krajín EÚ zvažujú uvalenie sankcií na Líbyu, viaceré vlády sú však údajne proti, keďže sa obávajú nezvládnuteľného náporu migrantov, ktorí sa plavia k európskym brehom zo severnej Afriky. Zatiaľ najtvrdší postoj voči Kaddáfího režimu zaujali Nemecko a Fínsko. Líbyjský vodca medzitým v utorok vystúpil s dlhoočakávaným prejavom, ktorý naživo vysielala štátna televízia. Konanie protivládnych demonštrantov pritom ostro odsúdil a vyzval ozbrojené zložky, aby povstanie potlačili.

Peru prerušilo diplomatické vzťahy s Líbyou

Peru sa v utorok ako prvá krajina sveta rozhodlo prerušiť diplomatické vzťahy s Líbyou na protest proti násilnému potláčaniu tamojších protivládnych protestov. Rozhodnutie prostredníctvom tlačového vyhlásenia oznámil peruánsky prezident Alan García, podľa ktorého Lima „ostro protestuje proti represii rozpútanej diktatúrou (líbyjského vodcu) Muammara Kaddáfího proti ľuďom požadujúcim demokratické reformy“.

„Peru prerušuje všetky diplomatické vzťahy s Líbyou, kým sa neskončí násilie proti jej obyvateľstvu,“ vyhlásil García. Podľa prezidenta Lima požiada Bezpečnostnú radu OSN, aby nad územím Líbye vyhlásila bezletovú zónu a zabránila tak používaniu vojenských lietadiel proti občanom. Peruánsky minister zahraničných vecí José Antonio García Belaúnde pritom hovorí o „neobmedzenom používaní sily“ proti civilnému obyvateľstvu a „takmer totálnej vojne“.

SAE: V Dubaji demonštrovali proti Kaddáfímu

Desiatky aktivistov v utorok demonštrovali v priestoroch líbyjského veľvyslanectva v Dubaji proti krutému potláčaniu ľudových protestov v Líbyi. Demonštranti pálili fotografie lídra severoafrickej krajiny Muammara Kaddáfího a žiadali jeho odstúpenie. Podľa jedného z protestujúcich je to, čo sa deje v Líbyi, skutočný masaker a Kaddáfí je nepriateľ boha. Prevažne líbyjskí demonštranti sa tiež modlili za obete krutých zásahov líbyjskej polície voči mierovým opozičným protestom.

https://www.youtube.com/watch?v=l0Ut2y74d4w

Rakúsko evakuovalo 62 Európanov

Rakúska armáda v pondelok večer poprela pôvodné správy, že vzdušný priestor na líbyjským hlavným mestom uzavreli na neurčitú dobu. Ako povedal hovorca rakúskeho ministerstva obrany Michael Huber, lietadlo rakúskych ozbrojených síl typu AC-130 Hercules úspešne evakuovalo z Tripolisu na Maltu 62 európskych občanov. „Jeden náš zdroj predtým povedal, že vzdušný priestor uzavreli, iný nám potvrdil, že nie. Naše lietadlo mohlo odletieť,“ vyhlásil.
Libya
Foto: SITA/AP

Al-Džazíra v pondelok citovala vyhlásenie niektorých vojenských dôstojníkov, ktorí vyzvali vojakov, aby sa „pridali k ľuďom a zosadili Muammara Kaddáfího“. Armádu tiež údajne vyzvali, aby pochodovala smerom na Tripolis.

KADDÁFÍ: Som v Tripolise, nie vo Venezuele

Líbyjský líder Muammar Kaddáfí sa v pondelok v noci krátko objavil v štátnej televízii, aby občanom povedal, že z krajiny neušiel a je stále v Tripolise. „Stretnem sa s mládežou na Zelenom námestí,“ vyhlásil a následne nasadol v daždi do auta držiac dáždnik. V Tripolise podľa správ už dva dni prší. „Takto chcem dokázať, že som v Tripolise, a nie vo Venezuele,“ zdôraznil Kaddáfí a Líbyjčanom odkázal, aby neverili médiám, ktoré vlastnia „túlaví psi“.

Líbyjský rezort diplomacie predtým potvrdil informácie z Venezuely, ktorá v pondelok odmietla, že Kaddáfí by mal už čoskoro pricestovať do Caracasu. O jeho údajnom úteku z Tripolisu v pondelok v Bruseli hovoril britský minister zahraničných vecí William Hague, podľa ktorého mal byť líbyjský líder „už na svojej ceste“ do Venezuely.

Líbyjské stíhačky utiekli na Maltu

Fidel Castro varuje pred inváziou NATO do Líbye

Bývalý kubánsky prezident Fidel Castro sa nazdáva, že USA plánujú inváziu vojsk Severoatlantickej aliancie (NATO) do nepokojmi zmietanej Líbye. Počas akcie chcú potom získať kontrolu nad zásobami ropy v africkej krajine. Podľa legendárneho kubánskeho revolucionára je priskoro kritizovať líbyjskú vládu a jej vodcu Muammara Kaddáfího za zásah voči demonštrantom, keďže informácie o údajnom násilnom potlačení protestov nie sú potvrdené. Fidel Castro vo svojom príspevku pre utorkové vydanie vládneho denníka podotkol, že Američania chcú využiť tieto nepokoje a v mene NATO vstúpiť na územie Líbye. Podľa jeho slov by sa o osude tohto plánu malo rozhodnúť už v „najbližších hodinách a dňoch“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Fidel CastroMuammar KaddáfíWilliam Hague