BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Najlepší volebný program z hľadiska zlepšovania kvality podnikateľského prostredia v budúcnosti má podľa podnikateľov SDKÚ-DS. Vyplýva to z analýzy Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorá hodnotila volebné programy ôsmich politických strán podľa najväčších predvolebných preferencií. Okrem SDKÚ-DS aliancia hodnotila volebné programy Smer-SD, ĽS-HZDS, SNS, KDH, SaS, Most-Híd a SMK.
„Volebný program SDKÚ-DS sa dá vnímať ako propodnikateľský. Strana nielen definuje problémy, ale aj nástroje, ktorými tieto nedostatky odstrániť,“ povedal na utorňajšej tlačovej konferencii člen Strategickej rady PAS Jozef Hajko. SDKÚ sa pritom netají tým, že časť návrhov si osvojila práve z návrhov Podnikateľskej aliancie Slovenska. Ide napríklad o zjednodušenie systému platenia odvodov. SDKÚ-DS získalo hodnotenie 68,1 %.
Druhý najlepší program z hľadiska zlepšovania kvality podnikateľského prostredia má podľa aliancie KDH. Podľa Hajka má aj táto strana komplexný program, no v niektorých miestach je kontroverzná. Mieril tým najmä na zámery KDH zvyšovať stabilitu verejných financií a popri tom zvyšovať sociálne výdavky. KDH získalo hodnotenie 53,4 %.
Prvú trojku najlepších programov pre podnikateľské prostredie uzatvára v hodnotení aliancie strana SaS. Podľa Hajka možno síce program strany označiť za propodnikateľský, nie je však komplexný. „Avšak tam, kde ide do konkrétnych opatrení, sú tieto opatrenia propodnikateľské. Niektoré z nich sa nám však zdajú nerealizovateľné,“ dodal Hajko. SaS získala 39,6 percenta.
Vládne strany sa v hodnotení programov podnikateľmi umiestnili až na konci rebríčka. Smer-SD skončil na šiestom mieste s celkovým hodnotením 23,8 %. „Volebný program strany Smer je veľmi ťažko uchopiteľný a obsahuje veľa vágnych a nemerateľných cieľov,“ konštatoval Hajko s tým, že strana stavia svoj program na kontinuite, čím sa priznáva k politike predošlých štyroch rokov, kedy sa podnikateľské prostredie výrazne zhoršilo. Ako dodal, Smer sa v programe vôbec nevenuje otázkam vymožiteľnosti práva, skvalitňovaniu legislatívneho procesu, korupcii, ani transparentnosti vynakladania verejných výdavkov.
Najhoršie v hodnotení programov obstáli ĽS-HZDS a SNS. Podľa Hajka v nich totiž možno len ťažko nájsť nejaké propodnikateľské riešenia do budúcnosti.
Všeobecne podľa Hajka v oblasti podnikateľského prostredia vo volebných programoch hodnotených strán dominuje otázka riešenia korupcie. Strany sa vo svojich programoch venujú aj elektronizácii komunikácie s úradmi, zabezpečovaniu makroekonomickej stability a efektivity sociálneho systému.
SITA