Turín 22. júna (WEBNOVINY) – Pápež František odsúdil veľmoci za nečinnosť, keď prichádzali správy naznačujúce transporty židov, kresťanov, homosexuálne orientovaných ľudí a ďalších do vyhladzovacích táborov v Európe počas druhej svetovej vojny. Kritizoval aj povojnové koncentračné tábory v Rusku počas stalinskej diktatúry.
Františkova kritika zaznela v posolstve mladým ľuďom počas nedeľňajšej návštevy Turína, uviedla agentúra AP. „Veľmoci mali fotografie železničných tratí, ktorými vlaky mierili do koncentračných táborov ako Auschwitz,“ uviedol pápež. „Povedzte mi, prečo nebombardovali tieto železničné trate?“ pýtal sa. Ohľadne koncentračných táborov v Rusku, ktoré prišli „o niečo neskôr“, František uviedol: „Koľkí kresťania tam trpeli a boli zabití?“
Tretia svetová vojna v segmentoch
V súvislosti s politikou v 30. a 40. rokoch 20. storočia konštatoval, že „veľmoci si rozdelili Európu ako tortu“. Vyjadril sa aj k vyvražďovaniu Arménov osmanskými Turkami z roku 1915. „Tak veľa ľudí zomrelo. Nepoznám počet, určite viac ako milión. Ale kde boli vtedy veľmoci? Pozerali sa inam,“ povedal František.
V dnešnom svete sa „všetko robí pre peniaze“, pokračoval pápež a kritizoval aj tých, ktorí obhajujú mier, zatiaľ čo vyrábajú alebo predávajú zbrane. Súčasné konflikty vo svete označil František za „tretiu svetovú vojnu v segmentoch“, dodala agentúra AP.
Obrazom: Pápež kritizoval v Turíne prístup k utečencom
Pápež poprosil o odpustenie činov katolíckej cirkvi
Pápež v pondelok poprosil tiež o odpustenie za prenasledovanie, ktorého sa katolícka cirkev dopustila v stredoveku voči vodcovi a členom malej protestantskej cirkvi. Ide o valdeziánsku cirkev, ktorej modlitebňu v Turíne v pondelok František – ako prvý pápež v dejinách – navštívil na úvod svojej dvojdňovej návštevy v severotalianskom Turíne.
Valdeziánsku cirkev založil v 12. storočí, teda ešte pred reformáciou, bohatý kupec z Lyonu Peter Waldo, ktorý opustil svoj majetok, stal sa potulným kazateľom, hlásal chudobu a jednoduchosť a odsudzoval excesy pápežov. Za svoju činnosť naňho koncil vo Verone vydal kliatbu a exkomunikoval ho. Jeho nasledovatelia boli Vatikánom dlho prenasledovaní. V roku 1532 bola valdeziánska cirkev zaradená do spoločenstva reformovaných cirkví.
Pápež František v pondelok v Turíne prosil o odpustenie za „nekresťanské či dokonca neľudské postoje a správanie sa katolíckej cirkvi voči valdeziánskej cirkvi“. Valdeziánska cirkev má v súčasnosti asi 35-tisíc členov, väčšinou v Taliansku, Argentíne a Uruguaji.
Pápežova návšteva v Turíne sa koná pri príležitosti mimoriadnej výstavy Turínskeho plátna a 200. výročia narodenia sv. Jána Boska. Svätého otca už od minulého piatku v Turíne očakávajú mladí ľudia, ktorí sa zúčastňujú na mládežníckom stretnutí a oratóriách. Medzi nimi je aj delegácia z Krakova, kde sa uskutočnia najbližšie Svetové dni mládeže.