BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Výmenné lístky aj napriek snahe opozičných poslancov zostávajú aj naďalej pri návšteve lekára špecialistu povinné.
Zrušiť ich chceli po piatich mesiacoch od zavedenia nezaradení poslanci Jana Žitňanská a Martin Chren. Argumentovali nedostatkom všeobecných lekárov. Svojich kolegov o potrebe zrušiť výmenné lístky však nepresvedčili.
Parlament ich návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti nepodporil. Pacienti tak aj naďalej musia pred návštevou špecialistu najprv zavítať k svojmu všeobecnému lekárovi po odporúčanie.
Predkladatelia návrhu tvrdili, že kým na Slovensku pripadá na 100 tisíc obyvateľov 50 obvodných lekárov, v krajinách OECD je to 70 lekárov. „Toto spôsobuje preplnené čakárne, vysoký počet pacientov na jedného všeobecného lekára a úplné znemožnenie toho, čo by mal teoreticky, v súvislosti s výmennými lístkami vykonávať, teda manažovať pacienta a úzko spolupracovať s lekármi špecialistami,“ zdôvodňovali svoj návrh.
Výmenné lístky sú podľa poslancov len formalitou, ktorá časovo zaťažuje pacienta aj lekára a znižujú dostupnosť špecializovanej zdravotnej starostlivosti. „Stále viac pribúda prípadov, kedy je pacient kvôli výmennému lístku šikanovaný, dokonca aj pri vážnych zákrokoch, ktoré neznesú odklad,“ uviedli v odôvodnení. Chren a Žitňanská naopak navrhovali zaviesť inštitút rodinných lekárov, ktorí by mali posilnené kompetencie.
Výmenné lístky boli opätovne zavedené v apríli tohto roka, a to po dvoch rokoch od ich zrušenia. Pacienti tak v súčasnosti musia pred návštevou špecializovanej ambulancie zavítať najprv k svojmu všeobecnému lekárovi po odporúčanie. Povinnosť výmenných lístkov sa nevzťahuje na návštevu psychiatra, kožného a zubného lekára, gynekológa a očného lekára, ak si pacient príde dať predpísať okuliare. Výmenné lístky majú docieliť manažovanie pacientov svojimi všeobecnými lekármi, ktorí ich kvalifikovane nasmerujú k potrebnému špecialistovi.