BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – K znižovaniu negatívnych dôsledkov zmeny klímy by mal prispieť návrh zákona o trvalom ukladaní oxidu uhličitého do geologického prostredia, ktorý národná rada posunula do druhého čítania. Návrh z dielne ministerstva životného prostredia upravuje práva a povinnosti fyzických i právnických osôb, zodpovednosť za porušenie povinností, pôsobnosť orgánov štátnej správy, ako aj opatrenia a postupy v súvislosti s procesmi zachytávania a ukladania priemyselných emisií oxidu uhličitého do geologického prostredia. Vymedzuje oblasti, kde je možné ukladať oxid uhličitý a zároveň vylučuje tie oblasti, v ktorých ukladanie nie je možné. Určuje kritériá a postup pri ukladaní a monitorovaní povrchových a vtláčacích zariadení, ale aj samotného úložného priestoru.
Rezort pripravil návrh v spolupráci so zástupcami Ministerstva hospodárstva SR, Hlavného banského úradu, ťažobných spoločností a veľkých priemyselných podnikov. Významnú úlohu v celom procese zohráva monitorovanie, a to počas všetkých hlavných etáp existencie úložiska. To znamená monitorovanie počas ložiskového geologického prieskumu, pred začatím a počas ukladania, ale aj monitorovanie po uzavretí ložiska. Údaje získané monitorovaním sa budú vyhodnocovať a na základe výsledkov vypracuje prevádzkovateľ aktualizovaný plán monitorovania zohľadňujúci zistené skutočnosti. Stanovený je aj postup pri uzatváraní úložísk a tiež po ich uzavretí, v tejto súvislosti aj podmienky prechodu zodpovednosti na príslušný subjekt. Dôležitým faktom je aj to, že návrh zákona ukladá budúcemu prevádzkovateľovi dokladovať finančnú zábezpeku na splnenie rozsahu činnosti uvedenej v žiadosti o povolenie na ukladanie ešte pred začatím ukladania.
Technológia zachytávania a ukladania oxidu uhličitého ponúka nové možnosti pri znižovaní jeho produkcie a stane sa tak úplne novým predmetom podnikania. Jej zavedením sa môže vytvoriť nový podnikateľský sektor. Podnikanie v tejto oblasti môže využívať zázemie v geologickom prieskume, energetike, hutníctve a v iných odvetviach priemyslu závislých od spaľovacích zariadení. Návrh zákona priamo ukladá povinnosť vytvárať informačné nástroje, akými sú registre a databázy, ktoré sú súčasťou verejne prístupného informačného systému.
Plénum posunulo do druhého čítania aj novelu zákona o nakladaní s odpadom z ťažobného priemyslu, ktorou rezort životného prostredia reaguje na výzvu Európskej komisie. Upozornila v nej na neúplnú, resp. nesprávnu transpozíciu niektorých článkov smernice Európskeho parlamentu.