Je možné, že dopyt po vakcínach proti chrípke bude na jeseň opäť veľký, nakoľko viaceré štúdie potvrdili súvislosť medzi jej účinkom na priebeh ochorenia COVID-19.
Väčšina vakcín proti ochoreniu COVID-19 je navrhnutá tak, aby naučila telo rozpoznávať tzv. spike proteín, ktorý sa medzi ostatnými variantmi vírusu SARS-CoV-2 zatiaľ výrazne nemenil. Až doteraz.
Podľa lekára a vedca Petra Celeca sa pri vysokej zaočkovanosti môžu presadiť len také varianty koronavírusu, ktoré vedia aspoň trochu uniknúť imunitnej odpovedi.
Štáty čelia kríze v súvislosti s očkovacími programami, buď pre malý záujem alebo nedostatok vakcín. Čoraz viac sa preto hovorí o kombinovaní jednotlivých očkovacích látok.
Internet a sociálne siete zaplnilo množstvo dezinformácií aj hoaxov, teda klamstiev o možnom účinku vakcín proti ochoreniu COVID-19 na ľudský organizmus.
Od pondelka 8. marca bude v obchodoch a prostriedkoch verejnej dopravy povinné nosenie respirátorov bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2. Ako sa o ne starať a ušetriť?
Posledných 50 rokov sa každých 12 až 24 mesiacov odborníkom podarí objaviť jeden alebo dva nové vírusy, ktoré sú schopné infikovať veľké množstvo ľudí konštantne rýchlym tempom.
Japonci objavili nový kmeň vírusu SARS-CoV-2, ide už o štvrtú rýchlejšie sa šíriacu mutáciu koronavírusu. Slovenský molekulárny biológ vysvetlil, ako mutujú.
Boj s pandémiou nového koronavírusu sa v jednotlivých krajinách sveta líši najmä v tom, akú stratégiu si daný štát zvolil. Aj keď sa v blízkej budúcnosti očakáva, že teória imunity stáda vyrieši všetky problémy, nemalo by to tak byť.