Okrem agendy OBSE, šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák v rozhovore s Pavlom Klimkinom taktiež tlmočil znepokojenie slovenskej verejnosti súvisiace s nárastom nacionalizmu na Ukrajine spojeného okrem iného s heroizáciou Stepana Banderu.
Nákladiak po promenáde Promenade des Anglais prešiel približne dvojkilometrový úsek, na ktorom zrazil množstvo ľudí. NICE 15. júla (WebNoviny.sk) – Najmenej 84 osôb zahynulo pri útoku, ku ktorému došlo v meste Nice na juhovýchode Francúzska. Parížsky prokurátor Francois Molins na tlačovej konferencii v Nice oznámil, že pri útoku nákladným vozidlom bolo zranených 202 ľudí, pričom 25 osôb je na prístrojoch a 52 sa nachádza v kritickom stave. Viacero ľudí utrpelo zranenia, keď ich postrelil útočník páliaci z ručnej strelnej zbrane z kabíny nákladiaka. Niekoľkých ďalších ušliapal dav, keď sa ľudia v panike pokúšali dostať čo najďalej od miesta útoku. Obrazom: Teroristický útok v Nice Podľa denníka Nice-Matin previezli do nemocníc aj 54 detí. Starosta Nice Christian Estrosi neskôr uviedol, že medzi najmenej 84 mŕtvymi je asi desať detí.Medzi obeťami útoku sú podľa správ médií aj traja občania Nemecka a dvaja Američania. Rusko, Švajčiarsko a Ukrajina potvrdili po jednej obeti z radov svojich občanov. Vodič nákladiaku vrazil vo štvrtok večer okolo 22.30 h. úmyselne do davu ľudí oslavujúcich Deň dobytia Bastily na promenáde Promenade des Anglais. K incidentu došlo tesne po slávnostnom ohňostroji, uvádza spravodajská stanica BBC. Polícia vodiča nákladiaku zastrelila a následne v jeho aute objavila strelné zbrane, výbušniny aj granáty. Útočníka, ktorý mal 31 rokov, žil v Nice a mal dvojité: francúzsko-tuniské občianstvo, policajti zastrelili. Televízia BFM-TV predtým uviedla, že v trestnom registri mal záznamy za „bežné trestné činy“, ako sú krádeže či domáce násilie, za ktoré bol podmienečne odsúdený. Nebol však na zozname osôb sledovaných tajnými službami pre podozrenie z terorizmu alebo radikalizácie. Francúzsky premiér Manuel Valls po zasadaní bezpečnostného kabinetu oznámil, že na 16.-18. júla bol v krajine vyhlásený štátny smútok. O avizovanom predĺžení výnimočného stavu v krajine bude v utorok rokovať vláda a v stredu a vo štvrtok sa touto témou bude zaoberať parlament. ONLINE REPORTÁŽ PO ÚTOKU V NICE SME UKONČILI V PIATOK O 22:00 – ďakujeme za pozornosť L’appartement du terroriste présumé de Nice passé au peigne fin ce matin pic.twitter.com/n6Qp15NmIA— Catherine Marciano (@clmarciano) 15. júla 2016 Mezi obetmi ani zranenymi nejsou dle informaci nasi ambasady v Parizi zadni cesti obcane #Nice.— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 15. júla 2016 Thoughts are with those affected by the horrific terror attack in Nice pic.twitter.com/tM6IBN30xE— Chris Froome (@chrisfroome) 15. júla 2016
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande vyzvali ukrajinské orgány na rýchle zavedenie reforiem a realizáciu minských dohôd.
Lavrov Klimkinovi povedal, že Rusko bolo pripravené umožniť ukrajinským lekárom prístup k Savčenkovej, ktorú v Rusku súdia za vraždu dvoch ruských novinárov a nezákonné prekročenie hraníc, ale jej správanie na súde znamenalo, že návšteva nie je možná.
Všetky štyri krajiny zúčastnené na rokovaniach v tzv. normandskom formáte sa prihlásili k mierovým dohodám, dosiahnutým vo februári v bieloruskom Minsku.
Pred summitom predstaviteľov Únie s hlavnými predstaviteľmi šiestich postsovietskych krajín združených v rámci projektu Východné partnerstvo to povedal ukrajinský minister zahraničia Pavlo Klimkin.
Na priamych rozhovoroch medzi ukrajinským vedením a zástupcami Donbasu trvá Rusko, hoci Moskva ani Kyjev neuznali komunálne voľby, ktoré v novembri usporiadali separatistické orgány na východe Ukrajiny.
Základným predpokladom akéhokoľvek efektívneho urovnania pokračujúceho konfliktu v Doneckej a Luhanskej oblasti je podľa ukrajinského ministra zahraničných vecí Pavla Klimkina, úplné uzavretie ukrajinsko-ruskej hranice.