Video: Takto ruská raketa zostrelila boeing na Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Správa vyšetrovateľov k zostreleniu Boeingu 777 na Ukrajine
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 13. októbra (WebNoviny.sk) – Podľa záverov v utorok zverejnenej správy pád lietadla Malaysia Airlines v júli 2014 zrejme zapríčinila raketa zem-vzduch ruskej výroby typu Buk. Spojené štáty záverečnú správu o príčinách zostrelenia lietadla privítali, Rusko naopak závery vyšetrovania odmietlo ako skreslené, oznámila agentúra Reuters.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Experti z Holandskej rady pre bezpečnosť (OVV) identifikovali vo svojej záverečnej správe z vyšetrovania oblasť s rozlohou približne 320 štvorcových kilometrov ležiacu na východe Ukrajiny. Z uvedenej oblasti bola pravdepodobne vystrelená raketa systému Buk, ktorá v júli 2014 zasiahla a zničila lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines, let MH17, s 298 ľuďmi na palube. Informovala o tom agentúra AP.

Napriek tomu, že Holandská rada pre bezpečnosť odmietla ďalšie špekulácie o presnom určení miesta, odkiaľ bola raketa systému protivzdušnej obrany Buk vypálená, celú oblasť, ktorú OVV identifikovala, ovládali v čase zostrelenia lietadla, teda v júli 2014, proruskí separatisti. Rusko namieta, že ak bolo lietadlo zostrelené raketou, museli ju odpáliť ukrajinské vládne sily.

Havária Boeingu na Ukrajine

Podľa USA je správa „dôležitým medzníkom“

Biely dom zhodnotil zverejnenie správy za „dôležitý medzník“ na ceste k potrestaniu osôb zodpovedných za tragédiu letu MH17. „Spojené štáty budú plne podporovať všetky snahy smerujúce k tomu, aby boli zodpovedné osoby privedené pred spravodlivosť,“ uviedol vo vyhlásení Ned Price, hovorca Národnej bezpečnostnej rady (NSC) Bieleho domu.

Podľa jeho slov Washington ani vo svetle zistení vyšetrovateľov nemusí meniť nič na svojom pôvodnom stanovisku, že let MH17 zlikvidovala strela zem-vzduch vystrelená z územia kontrolovaného povstalcami na východe Ukrajiny.

Rusko reagovalo kriticky

Rezort ruskej diplomacie naopak na zverejnenie správy reagoval kriticky. Vyšetrovanie, ktoré viedla Holandská rada pre bezpečnosť (OVV), označil za neobjektívne a nedostatočne komplexné. „Existuje zrejmý pokus o vyvodenie skreslených záverov a o vykonanie politických príkazov,“ vyhlásil námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

Moskva sa podľa neho dlhodobo, ale neúspešne snažila o to, aby bolo vyšetrovanie celého prípadu komplexné a neskreslené a aby sa v ňom brali do úvahy všetky informácie poskytnuté ruskou stranou.

Lietadlo typu Boeing-777 sa zrútilo nad ukrajinskou Doneckou oblasťou 17. júla 2014. Stroj smeroval z holandského Amsterdamu do malajzijského Kuala Lumpuru. Pri incidente zahynulo všetkých 283 pasažierov a 15 členov posádky. Väčšinu cestujúcich tvorili holandskí štátni príslušníci.

An animation released by the Dutch Safety Board shows the path of the missile that hit Malaysia Airlines flight #MH17 http://bbc.in/1VQgnJrPosted by BBC News on 13. október 2015

Právnici identifikovali záujmové skupiny

Medzinárodný tím právnikov vedúcich vyšetrovanie zostrelenia lietadla uviedol, že identifikoval „záujmové osoby“. Informovala o tom agentúra Reuters. Mená identifikovaných záujmových osôb však tím právnych expertov vedený Holandskom neuviedol.

Podľa expertov bude ich práca pokračovať aj v roku 2016, pretože vyšetrovanie prípadu je založené najmä na výpovediach očitých svedkov, ktorých získavanie je mimoriadne náročné. „Takých svedkov nie je ľahké nájsť, a už vôbec nie je ľahké nájsť takých, ktorí by boli ochotní vypovedať v bezpečnom prostredí,“ uvádza sa podľa agentúry AP vo vyhlásení právnych expertov, ktorých úlohou je dostať osoby zodpovedné za zostrelenie malajzijského lietadla pred súd.

Kyjev obhajoval otvorený vzdušný priestor v súvislosti s letom MH17

Ukrajina obhajovala neuzavretie vzdušného priestoru na východe krajiny, kde došlo k zostreleniu lietadla tvrdením, že si nebola vedomá prítomnosti protilietadlových zbraní v oblasti. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

Holandska rada pre bezpečnosť (OVV) uviedla, že Ukrajina mala uzavrieť svoj vzdušný priestor nad zónou konfliktu. „Nikto si nebol vtedy vedomý prítomnosti značne sofistikovaných rakiet,“ povedal novinárom v sídle OSN v New Yorku ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin. „Nikto v tom čase nemal nejaký druh povedomia o takejto hrozbe. Každý si bol úplne istý, že je to čisto o konvenčných zbraniach,“ dodal Klimkin.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Pavlo Klimkin