Situáciu komplikuje fakt, že nie sú ani zvyknutí pracovať na spoločných regionálnych rozvojových plánoch, kde sa musia všetky záujmy navzájom zladiť a prepojiť.
Slovensko na informatizáciu verejnej správy vynaložilo nemalé prostriedky, čas zúčtovania sa blíži. A to ako na strane štátu, tak aj verejnosti. Ľudia by tiež po novom mali vždy vedieť, aké dáta o nich štát má, ako s nimi pracuje i kde ich používa. Bezproblémovo viditeľná musí byť aj naša história interakcií so štátom, zobrazovať by sa mohla tak, ako sa ukazujú zrealizované transakcie v internetbankingu. Tieto vyjadrenia vyhlásil na medzinárodnom kongrese ITAPA: Hacking the Future Jaroslav Kmeť. A keďže ide o nového šéfa Sekcie informačných technológií verejnej správy na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR, sú o to zásadnejšie. „Sme pripravení na štát bez papierov. Hovoriť začneme nielen o tom, koľko nás informatizácia stála a stojí, ale aj o tom, koľko financií šetrí a prináša.“
Zdieľanie vlastného súkromia na internete, využívanie smart technológií či osobné dáta, ktoré o nás majú či už banky, poisťovne, IT spoločnosti, alebo marketingové agentúry. Ochrana osobných údajov, známa ako právne nariadenie GDPR, sa v poslednom roku stala témou číslo 1, keďže zasiahne, najmä po finančnej stránke, státisíce spoločností podnikajúcich v Európe. Pomôže nám? Či je to len ďalšia nezmyselná byrokracia? Ani odborníci sa nezhodli na jednoznačnej odpovedi. Svoj pohľad na GDPR, ktorého účinnosť začína už dnes, predstavili viacerí odborníci na konferencii JARNÁ ITAPA.
Milan Ftáčnik chce, aby samostatné Slovensko bolo krajinou, na ktorú môžeme byť hrdí nielen pri veľkých športových úspechoch, ale preto, lebo je dobrým miestom na život