Generálny tajomník je podľa vlastných slov presvedčený, že obe krajiny naplnili svoje záväzky aj voči NATO aj voči Turecku a mali by im umožniť pridať sa do aliancie.
Po stretnutí vyjednávačov bude nasledovať schôdzka ministrov zahraničných vecí oboch krajín a „na programe dňa“ je aj stretnutie prezidentov Ruska a Ukrajiny.
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa Turecko, ktoré má úzke vzťahy s oboma krajinami, usiluje byť mediátorom v rokovaní medzi bojujúcimi stranami.
Turecký minister zahraničia Mevlüt Čavušoglu minulý týždeň varoval, že Ankara by mohla použiť vojenskú silu na zastavenie sondovacích vrtov vo vodách pri Cypre, na ktoré si robí nárok.
Emmanuel Macron nedávno vyhlásil, že NATO sa nachádza v stave „mozgovej smrti“ a kritizoval zlyhanie aliancie v súvislosti s útokom Turecka, člena NATO, na severe Sýrie.
Turecko chce v spolupráci so Spojenými štátmi kontrolovať 30 až 40 kilometrov širokú zónu zasahujúcu na sýrske územie východne od rieky Eufrat a neželá si tam prítomnosť kurdských jednotiek.