Lavrov a Kuleba sa stretli v tureckej Antalyi, rokovali aj o 24-hodinovom prímerí

Dmytro Kuleba
Zľava: Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba a turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 10. marca 11:52

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyhlásil, že počas štvrtkového stretnutia s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom v tureckej Antalyi sa obe strany dohodli, že budú pokračovať v úsilí o hľadanie riešenia humanitárnych problémov na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu už pred niekoľkými dňami potvrdil konanie schôdzky v trilaterálnom formáte. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa Turecko, ktoré má úzke vzťahy s oboma krajinami, usiluje byť mediátorom v rokovaní medzi bojujúcimi stranami.

Cieľom je ukončiť vojnu

Kuleba povedal, že by bol pripravený opäť sa stretnúť „v tomto formáte, ak budú vyhliadky na podstatnú diskusiu a hľadanie riešení“. Dodal, že verí, že keď sa stretnú dvaja ministri zahraničných vecí, majú mandát rokovať o otázkach mieru a bezpečnosti.

„Som pripravený pokračovať v tejto angažovanosti s cieľom ukončiť vojnu na Ukrajine, zastaviť utrpenie ukrajinských civilistov a oslobodiť naše územia od ruských okupačných síl,“ povedal podľa spravodajského webu BBC.

Diskusia o 24-hodinovom prímerí

Agentúra AP uvádza, že podľa Kulebu bola predmetom stretnutia aj diskusia o 24-hodinovom prímerí. V tejto otázke však nedosiahli žiadny pokrok.

Rus Lavrov potvrdil, že väčšinou diskutovali o humanitárnych otázkach. Zopakoval však ruské tvrdenia, že Ukrajinci používajú civilistov ako ľudské štíty. Tak ako zakaždým v doterajšom priebehu invázie, nepodložil to žiadnymi dôkazmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmytro KulebaMevlüt ČavušogluRecep Tayyip ErdoganSergej LavrovVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj