Ústavný súd SR koncom januára rozhodol, že odvolanie bývalého šéfa regulačného úradu Ľubomíra Jahnátka z postu predsedu regulačného úradu bolo protiústavné.
Na Slovensku pôsobí zhruba 2 500 výrobcov zelenej elektriny. Spomínaných 102 výrobcov prišlo o štátnu podporu pre nedoplatky na daniach, sociálnom či zdravotnom poistení. Prvým čítaním v parlamente už prešla novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov, ktorá by mala zastaviť automatickému odoberaniu štátnej podpory výrobcom zelenej elektriny. Skupina desiatich vládnych poslancov tvrdí, že ide o likvidačný trest.
Ako po rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Richard Sulík, uchádzačov o post predsedu regulačného úradu bolo 15, komisia mu odporučila siedmich kandidátov. Andrej Juris síce v rámci bodového hodnotenia skončil na druhom mieste, ministra ale presvedčil nielen odbornosťou, ale aj “prvotriednou“ povesťou.
Podľa vlády mal Ľubomír Jahnátek konať v rozpore so zákonom o regulácii v sieťových odvetviach. Úrad pod jeho vedením nemal konať nezávisle a problematické je aj pôsobenie jeho syna v spoločnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska.
Naď prisľúbil, že pod jeho vedením bude rezort transparentnejší a zdôraznil, že všetky veľké projekty, ktoré ministerstvo v minulosti uskutočnilo, nechal posúdiť Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP).
Na cenu elektriny mali vplyv aj ceny emisných povoleniek, ktoré v prvom polroku tohto roka dosiahli priemernú cenu takmer 24 eur za tonu, čo je medziročný nárast o 96 %.