Tajné služby sa domnievajú, že po tom, ako v roku 2011 vypukla kríza v Sýrii, teroristi len zaktivizovali svoju činnosť, pričom však predtým celé roky udržiavali kontakty medzi pevninskou Európou a Britániou.
K mužom, ktorých naverboval, patrili belgickí občania marockého pôvodu Abdelhamid Abaaoud a Chakib Akrouh, dvaja z páchateľov teroristických útokov v Paríži, ktoré si 13. novembra 2015 vyžiadali 130 obetí na životoch.
Plány zaútočiť znova vo Francúzsku zmenilo zadržanie Salaha Abdeslama, jediného živého člena teroristických kománd, ktoré útočili 13. novembra 2015 na viacerých miestach Paríža.
Správa z francúzskej metropoly znamená, že sa už podarilo identifikovať sedem z deviatich útočníkov, ktorí 13. novembra 2015 vyhasili 130 životov a zranili ďalších okolo 350 ľudí.
Abdelhamid Abaaoud, ktorý je považovaný za strojcu útokov z 13. novembra v Paríži, je v ich zozname označený ako „zradikalizovaný“, s poznámkou, že odišiel do Sýrie.
Podozrivý Abdelhamid Abaaoud prišiel spolu s ďalšími dvoma osobami o život pri policajnom zásahu na parížskom predmestí St. Denis 18. novembra, teda päť dní po útokoch.
Špecialisti teraz analyzujú, či by mohlo ísť o tú istú osobu, ktorá sa minulú stredu odpálila v byte na predmestí Saint-Denis počas policajnej operácie zameranej na Abaaoudovo dolapenie.
Médiá označujú 26-ročnú Hasnu Aitboulahcenovú za prvú samovražednú atentátničku v západnej Európe, keďže počas policajnej operácie aktivovala výbušninu na svojom opasku. Počas záťahu prišiel o život aj jej bratranec Abdelhamid Abaaoud, predpokladaný plánovač a organizátor krvavých útokov v Paríži.
Abdelhamid Abaaoud zahynul pri stredajšom zásahu polície na parížskom predmestí Saint-Denis. Polícia naďalej pátra po Salahovi Abdeslamovi, ktorý strieľal do ľudí na terasách kaviarní a reštaurácií v centre Paríža.
Americké noviny nezverejnili žiadne podrobnosti ani to, z ktorej krajiny ich zdroje pochádzajú, napísala agentúra Reuters s tým, že smrť Abaaouda sa jej nepodarilo potvrdiť z nezávislého zdroja.